X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chopina pieśni i piosnki". Olga Pasiecznik w koncercie na cześć prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:28
- Coraz bardziej zbliżam się w zrozumieniu tego, co było dla Chopina bardzo ważne, gdy sam tworzył te pieśni. Wyglądało to bardziej na deklamację z pewną intonacją tylko z akompaniamentem fortepianu. Wydaje mi się, że jest to jedyny prawidłowy sposób wykonania tych utworów - mówiła w "Poranku Dwójki" znakomita sopranistka Olga Pasiecznik. Artystka wystąpi dziś o 19.30 w Studiu Lutosławskiego z okazji 1. rocznicy śmierci prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Transmisja w Dwójce
Audio
  • Olga Pasiecznik przed koncertem "Chopina pieśni i piosenki" w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki)

Na wtorkowy (14.01) koncert "Chopina pieśni i piosnki" złożą się utwory ukochane przez prof. Tomaszewskiego, który uznawany był za wybitnego chopinologa. Usłyszymy wszystkie Pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Olgi Pasiecznik i Kevina Kennera oraz Mariusza Godlewskiego i Radosława Kurka. Obaj pianiści zagrają na fortepianach historycznych.

- W tych pieśniach trzeba absolutnie wyzbyć się jakiejkolwiek pokusy popisywania się własnym głosem. Nie ma tam na to miejsca, zresztą nie po to one powstawały. Zaledwie 3-4 utwory dają szansę pokazać również możliwości swojego głosu, natomiast większość z nich to są takie bardzo ciepłe i bardzo intymne souveniry, pisane jakby ot tak, by the way. W ten sam sposób trzeba je traktować i tak samo wykonywać, nie doszukiwać się w tych pieśniach czegoś, czego w nich nie ma, bo wtedy wypłuczemy z nich całą prawdę - tłumaczyła Olga Pasiecznik.

Prof. Mieczysław Tomaszewski był ważną postacią w życiu śpiewaczki. - Kilkakrotnie miałam okazję spotkać się z profesorem i z nim rozmawiać. Pamiętam, jak po jednym z koncertów zadzwonił do mnie i powiedział, że ma dla mnie propozycję. Okazało się, że przygotował cały stos pieśni romantycznych i postromantycznych, kompletnie nieznanych. Zapytał, czy mogłabym wybrać z tego co najmniej dwadzieścia utworów i je nagrać. Zaprosiłam do współpracy moją siostrę Natalię i nagrałyśmy płytę dla Polskiego Radia. Te nagrania do tej pory krążą, a ja cieszę się bardzo, że dzięki prof. Tomaszewskiemu mogłam odkryć tę muzykę dla siebie - podkreślała.

Olga Pasiecznik mówiła także w audycji o swoich najbliższych planach artystycznych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Olga Pasiecznik (sopranistka)

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 8.30 

pg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski: ta fascynacja pomogła mi przy nauce form muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:00
- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. Ta fascynacja pogłębiła się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą - mówił w 2006 roku w Dwójce nieżyjący już wybitny muzykolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria João Pires w hołdzie profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 12:12
W audycji przypadającej w 98. rocznicę urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego słuchaliśmy nagrań jednej z jego ulubionych chopinistek - Marii João Pires, świętując tym samym 75. urodziny wybitnej portugalskiej pianistki.
rozwiń zwiń