X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Henryk Walezy, czyli jak wybrać króla

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 20:00
Po bezpotomnej śmierci ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta II Augusta, polska szlachta stanęła przed wyzwaniem: wybrać spośród kilku kandydatów nowego władcę.
Audio
  • Z prof. Januszem Tazbirem i prof. Maciejem Serwańskim o królu Henryku Walezym rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Bal wydany w Paryżu w 1573 roku na cześć poselstwa polskiego, które udało się do Paryża, aby oficjalnie zawiadomić księcia francuskiego o wyborze na Króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego. Fragm. obrazu
Bal wydany w Paryżu w 1573 roku na cześć poselstwa polskiego, które udało się do Paryża, aby oficjalnie zawiadomić księcia francuskiego o wyborze na Króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego. Fragm. obrazu Foto: Wikipedia/domena publiczna

Zgromadzona na pierwszej wolnej elekcji (w roku 1573, we wsi Kamion pod Warszawą) szlachta wybrała Francuza. Jak opowiadali w Dwójce historycy, delegaci poszczególnych kandydatów do końca zabiegali o głosy. Nie stroniono również od kampanii negatywnej.

W przypadku Henryka Walezego, ostatecznie zwycięzcy, antyfrancuski sztab podkreślał m.in. jego negatywną rolę w wypadkach Nocy św. Bartłomieja. Obok słowa pisanego używano do propagandowych celów również karykatur.

Jakie były okoliczności wyboru francuskiego księcia na władcę Rzeczypospolitej? Czy wynik szlacheckiego głosowania byłby inny, gdyby wszyscy mieli świadomość "nieobyczajnych zachowań", w których ponoć lubował się Henryk? I dlaczego rok później doszło do kuriozalnej ucieczki króla Walezego do Francji?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Janusz Tazbir i prof. Maciej Serwański

Data emisji: 16.05.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konfederacja targowicka - symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 06:00
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 05:50
- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką reformę i przegrała. Poniosła porażkę osobistą. Ale znacznie ważniejsze jest, że straty poniosła Polska - stwierdziła prof. Maria Bogucka, autorka biografii królowej Bony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lisowczycy - komandosi Zygmunta III Wazy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 07:12
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. - Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował - mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń