Fotografie nie do oglądania

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 19:00
– Tytuł ekspozycji odnosi się do ogromnych emocji, które przeżywali uczestnicy wydarzeń na Ukrainie. Jest też pewną kontrą wobec mediów informacyjnych, które zalewają nas obrazami tych wydarzeń – mówił w Dwójce Janek Zamojski z galerii Czułość, która przygotowała wystawę "Nothing to see".
Audio
  • "Nothing to see" - wystawa prac Vovy Vorotniova i Dmytrija Wulffiusa (Wybieram Dwójkę)
  • Ewa M. Bilińska o książce "Stulecie" Herbjorg Wassmo (Wybieram Dwójkę)
  • Sylweriusz Królak o przewodniku "Warszawex" (Wybieram Dwójkę)
  • Patrycją Sasnal o najnowszej ofensywie Państwa Islamskiego (Puls świata/Dwójka)
Fragment fotografii Vovy Vorotniova
Fragment fotografii Vovy VorotniovaFoto: Galeria Czułość/mat. prasowe
Plakat
Plakat wystawy "Nothing to see"

Ekspozycja ukraińskich artystów Vovy Vorotniova i Dmytrija Wulffiusa poświęcona jest wydarzeniom, które miały miejsce w ostatnim czasie w ich ojczyźnie. Na wystawie znajdą się przede wszystkim fotografie, ponadto jeden film i kilka grafik. – Na ekspozycji przeważają czarno-białe zdjęcia wykonane przez Vovę Vorotniova – opowiadał Janek Zamojski . – Kolorowe fotografie oraz film są natomiast autorstwa Dmytrija Wulffiusa – dodał.

Estetyczny kształt wystawy wiąże się z podejściem galerii Czułość do medium fotografii. – Myślimy o zdjęciach jako o obiektach, dlatego nie wszystkie będą eksponowane w klasyczny sposób. Niektóre będą przyklejone na papierach do ścian, w bardzo oszczędnej formie – mówił Janek Zamojski. Sama wystawa jest oszczędna także w ilości eksponatów - jest ich zaledwie kilkanaście. W zamiarze twórców ma to dać ekspozycji przestrzeń dla odczucia wrażeń, które towarzyszyły artystom podczas robienia zdjęć.

Co o swoich pracach mówią sami ukraińscy artyści - Vova Vorotniov i Dmytrij Wulffius ? O tym w nagraniu rozmowy, którą z gośćmi Dwójki przeprowadził Dawid Dziedziczak.

***

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy także z Ewą M. Bilińską , tłumaczką książki "Stulecie" norweskiej pisarki Herbjorg Wassmo. To obszerna saga, której głównymi bohaterkami są prababka, babka i matka autorki.

Gościem programu był ponadto Sylweriusz Królak , inicjator zupełnie innego przewodnika "Warszawex". To książka, która pokazuje Warszawę w jedyny sposób, w jaki naprawdę da się ją poznać - przez spacer, a nie przez zwiedzanie.

Natomiast w "Pulsie świata" Dariusz Rosiak rozmawiał z Patrycją Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych na temat najnowszej ofensywy Państwa Islamskiego, zagrożeniu dla wspólnoty Yazidi, stratach Peszmergi, czyli armii kurdyjskiej, i najnowszym ataku na Mosul.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Ukraina
Czytaj także

Bunt Majdanu zaczął się od artystów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 18:00
– Fenomen Majdanu nie został zapoczątkowany przez partie polityczne. To dziennikarze zwołali swoich przyjaciół z organizacji pozarządowych i kręgów inteligencji twórczej, którzy demonstrowali poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską – mówił w Dwójce ukraiński poeta Andrij Lubka.
rozwiń zwiń