Unikatowa polska moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:00
- Wyjątkowość Polek wynikała z faktu, że trzeba było mocno pomyśleć, zanim coś się założyło czy kupiło - mówiła w Dwójce Joanna Regina Kowalska, kuratorka wystawy "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Audio
  • Joanna Regina Kowalska o wystawie "Modna i już! Moda w PRL" (Wybieram Dwójkę)
Pokaz mody na V Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku w 1971 r.
Pokaz mody na V Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku w 1971 r.Foto: Józef Burszta/wikimedia/CC BY SA 3.0

W czasach PRL Polki uciekały w modę przed siermiężnością i szarością tego okresu. Jednocześnie brak pieniędzy, materiałów i ubrań zmuszał nasze mamy i babcie do kreatywności. - Na naszej wystawie można oglądać ubrania z tkanin kupionych gdzieś na tandecie, własnoręczenie dziergane. Zwykłe, nieatrakcyje materiały, jak tetra pieluchowa, przetwarzało się na ubiory ciekawe, niekoniecznie takie, które mieściły się głównym nurcie mody - podkreślała Joanna Regina Kowalska.

Rozmówczyni Justyny Nowickiej opowiadała o czołowych kreatorach mody okresu PRL i o tym, jak wpływali oni na wygląd Polaków.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Joanna Regina Kowalska, kuratorka wystawy "Modna i już! Moda w PRL"

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji: 16.30

bch/jp

Czytaj także

Ciuch politycznie niepoprawny. Moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 21:00
– W pierwszym etapie polityki stalinowskiej ubieranie jakiegokolwiek elementu zachodniego stroju mogło zostać uznane przez władze jako działanie przeciw ustrojowi – mówiła w Dwójce historyk sztuki dr Anna Pelka, autorka książki "Z politycznym fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapelusze z głów! Burzliwe dzieje nakryć głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 18:00
Kobiece kapelusze zapożyczone zostały z mody męskiej. - I początkowo jedne i drugie niewiele się różniły - opowiadał dr Łukasz Grzejszczak.
rozwiń zwiń