Piotr Lipiński: wypieramy z pamięci lata 90.

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:34
- Trochę wstydzimy się tych biały skarpetek noszonych do garnituru, tych szczęk na ulicach - mówił w Dwójce reporter Piotr Lipiński, współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski z lat 90.".
Audio
  • Piotr Lipiński o książce "Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski z lat 90." (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne/shutterstock.com

lata 90 1200.jpg
Dzikie lata 90. Czas naiwnej radości i apokalipsy

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. Próby uchwycenia ducha tamtych czasów podjął się Piotr Lipiński, który wraz z reporterem Michałem Matysem skompilował książkę z tekstami z tego okresu. - Skupiliśmy się na rzeczach, które działy się wówczas po raz pierwszy. Jest reportaż o ludziach, którzy zbierają na leczenie za granicą, czego w PRL nie było. Jest pierwszy tekst o Jerzym Owsiaku, który prowadził wtedy firmę produkującą witraże, ale też materiał o fałszerstwach w świecie reklam i teleturniejach wygrywanych przez statystów - mówił gość audycji "Wybieram Dwójkę".

Piotr Lipiński mówił o rozgoryczeniu inteligencji, której w latach 90. wiodło się gorzej niż sprzedawczyniom w sklepach. Reporter wspominał strach przed przestępczością, ale też odkurzacz Rainbow, który był jednym z symboli skucesu w latach 90.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Piotr Lipiński (reporter, dziennikarz)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/mko


Czytaj także

"Ziemia jałowa". Zagłębie Dąbrowskie po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 17:00
- Moja książka jest reportażem rozliczającym to, co się udało, a raczej to, czego się nie udało zrobić w latach 90. Terapia szokowa stworzyła obszary strukturalnego bezrobocia i biedy, które odarły setki tysięcy ludzi z godności – mówiła w Dwójce Magdalena Okraska.
rozwiń zwiń