"Faworyty". Władza i pożądanie na dworze Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 17:35
- Fascynują mnie kobiety XVIII wieku. To był wiek kobiet, które walczyły ze sobą, nie jak buldogi pod dywanem, ale pudlice pod królewską kołdrą - mówiła w Dwójce Manuela Gretkowska, autorka powieści historycznej "Faworyty".
Audio
  • Manuela Gretkowska o swojej książce "Faworyty" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Faworyty
Okładka książki "Faworyty"Foto: Mat. promocyjne

Powieść Manueli Gretkowskiej opisuje rywalizację trzech faworyt króla Polski Stanisława Augusta. Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha konkurują o serce kochanka oraz wpływy w państwie.

- Żadna z nich nie mogła wygrać bez wsparcia mężczyzny. To była taka epoka. Wygrała Izabela, nie dlatego, że była najsprawniejsza. Myślę, że Lubomirska ze swoją inteligencją nadawałaby się lepiej na bycie królem niż sam Poniatowski. Jednak Czartoryską wspierał inny mężczyzna – silniejszy od króla, silniejszy od Polski: poseł rosyjski Repnin - opowiadała pisarka.

Jaj zdradziła Manuela Gretkowska, w trakcie pisania Nikołaj Repnin wzbudzał w niej coraz większą sympatię. - Jako jedyny grał w otwarte karty. W normalnych warunkach kobiety były używane do rozgrywek politycznych i matrymonialnych, a on nieco inaczej traktował kobiety, którymi sam się otaczał - wyjaśniła.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Manuela Gretkowska (pisarka)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Pomarli" i "System Sulta". Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 13:10
W "Czytelni" recenzowaliśmy książki polskich pisarzy: "Pomarli" Waldemara Bawołka i "Sytem Sulta" Macieja Miłkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń