"Filozofowie - wyjście awaryjne". Portal o filozofach

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:00
Jego twórcy postanowili w krótkiej formie zamknąć najważniejsze myśli i idee wielkich filozofów. - Te wszystkie rzeczy nie muszą być tak bardzo nadęte uniwersytecko. Zawierają w sobie myśl, która wynika z lektury książek, ale jednocześnie idee filozoficzne mogą być lekko podane, mogą być czasami zabawne i paradoksalne - mówił badacz kultury prof. Jacek Wasilewski.
Rzeźba Sokratesa
Rzeźba SokratesaFoto: Shutterstock/Anastasios71
dziedzictwo bee.jpg
Dziedzictwo Beethovena. Przesłania dla współczesności [WIDEO]

Portal jest zachętą do przypomnienia sobie klasyków filozofii i ich myśli, które formułowali czasem kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat temu. Prezentowane w humorystycznej formie miniwykładów mają skłaniać również do zastanowienia się, na ile ich idee mają przełożenie na naszą teraźniejszość.


Posłuchaj
12:35 _PR2_AAC_(Wybieram_Dwojke)_2020_11_30-16-29-44.mp3 O nowym portalu poświęconym filozofom rozmawiamy z badacz kultury prof. Jackiem Wasilewskim i aktorem Tomaszem Borkowskim (Wybieram Dwójkę/Dwójka)

- Byliśmy zamknięci w tej pandemii i jedyne, co można było zrobić, to wyjść na spacer i z takich spacerów urodził nam się ten pomysł - mówił prof. Jacek Wasilewski. - Różne rzeczy trochę ustały i mieliśmy potrzebę, żeby coś zrobić. To, co mieliśmy do dyspozycji, to były zwykłe przedmioty: jabłko, banknot albo kluczyki do samochodu, flamastry, worki do śmieci i trochę zderzaliśmy się z tymi rzeczami, a każda z nich stawała się metaforą do opowiedzenia o filozofie. Bo nie chodzi o to, żeby filozofia odpływała nam w jakąś metafizykę, której nie możemy dotknąć, ale żeby była blisko nas i żebyśmy się mogli nią bawić w takiej codzienności.

Józef Tischner PAP 1200.jpg
Ksiądz Józef Tischner - serwis specjalny Polskiego Radia

Czytaj także: 

Jak mówią twórcy portalu, ideą było, żeby idee filozofów opowiedzieć prosto, a kluczem do tego była metafora.

- To jest taki umysłowy fitness. Tych filmików jest już naprawdę sporo, tworzą się następne, w planie mamy 20. Potem zobaczymy w którą skręci nasz los. Natomiast co można zrobić w te 5 minut? My próbujemy z tego Platona czy Augustyna jednak wycisnąć tyle, żeby to było barwne, kolorowe i niegłupie i w ten sposób staramy się zapełnić te 5-7 minut - mówił aktor Tomasz Borkowski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: prof. Jacek Wasilewski (badacz kultury), Tomasz Borkowski (aktor)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Szkoła patrzenia". Nauka komunikacji poprzez obraz

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 17:00
- Ten projekt jest zaproszeniem do tego, żeby patrzenie poddawać refleksji i żeby ćwiczyć się w patrzeniu. Zależy nam też, by zmienić myślenie o tym, że wiemy, jak należy uczyć patrzenia. Raczej chcemy wokół tego tematu eksperymentować - mówiła w Dwójce Agnieszka Pajączkowska - pomysłodawczyni "Szkoły patrzenia", czyli podręcznika edukacji wizualnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Kinga Majewska: wybraliśmy dzieła, które mają etykietkę opusów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:45
- W budowaniu programu tych trzech koncertów przyświecały nam trochę inne cele niż złapanie się jakiejś cyfry, daty czy nazwiska. Bardziej interesowało nas spojrzenie na dzieła, które wyznaczały pewne granice pomiędzy gatunkami, ale też na dzieła, które zawierały w sobie bardzo wiele różnych cech nie dających się jednoznacznie sklasyfikować - mówiła w "Wybieram Dwójkę" śpiewaczka.
rozwiń zwiń