"Inspirowałem się lasem". Sztuka Leona Tarasewicza na Expo 2020 w Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 18:00
- Uświadamiam sobie, że Światowe Expo to nie jest wystawa sztuki, więc muszę być w tle. Jest to zatem praca na granicy przyjętej również przez ludzi, którzy nie mają kontaktu ze sztuką, ale i przybliżająca im tę współczesną twórczość - mówił w Dwójce prof. Leon Tarasewicz, którego dzieło pojawi się na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.
Leon Tarasewicz
Leon TarasewiczFoto: PR2

Posłuchaj
05:57 Wybieram Dwójkę 26.08.2021 Tarasewicz.mp3 Prof. Leon Tarasewicz o swoim obrazie, który pojawi się na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju (Wybieram Dwójkę)

"Synteza czterech pór roku i światła" - tak swój obraz opisuje sam artysta. Dzieło tworzył przez dwa tygodnie na rodzinnym Podlasiu. Powstawało w jednej z hal, bo - ze względu na wymiary (3,4 m x 13,5 m) - nie zmieściłoby się w jego domowej pracowni.

To największy obraz, który namalował na płótnie. Mistrz Leon Tarasewicz stworzył tę abstrakcję specjalnie na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju i już w październiku będzie można ją podziwiać w polskim pawilonie. Jak podkreślił gość audycji, jego dzieło odnosi się do lasu. - W końcu to podstawowy podmiot, z którego powstaje później drewno. Również filozofia pawilonu skonstruowana jest wokół lasu i drewna - wyjaśnił.

Czytaj też:

Malarz zdradził również, jak długo powstawał jego obraz. - Najdłużej trwał projekt, który tworzyłem w głowie. Chciałem, żeby to była uniwersalna, samodzielna praca. Musiałem też uświadomić sobie, że na jej tle będą też inne prace. Samo wykonanie trwało już dwa tygodnie..

Najnowszy obraz prof. Leona Tarasewicza będzie można zobaczyć na Expo 2020 w Dubaju w ramach projektu Xylopolis już w październiku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Leon Tarasewicz (malarz)

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

26 obrazów odkrytych na strychu bazyliki w Nysie!

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 13:30
W bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie przypadkiem odkryto obrazy sprzed 300 lat. Stało się to w trakcie remontu strychu kościoła, gdzie przygotowywano trasę turystyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Harmonia i wrażliwość kolorystyczna". Dr Kopszak w PR24 o sztuce Czesława Rzepińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 10:00
- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę wystawę, uderzyła mnie ta harmonia, wrażliwość kolorystyczna. To są takie niedzisiejsze cechy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 
rozwiń zwiń