Agnieszka Przepiórska: Zuzanna Ginczanka marzyła o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 18:50
- Tak naprawdę jest to dla mnie premiera warszawska. Zuzanna marzyła o tym, żeby znaleźć się w Warszawie i ja też marzyłam, żeby zagrać w Warszawie. Odkrywałyśmy w spektaklu tę mapę Zuzanny: Hotel Europejski, Adria, Czytelnik; miejsca, które jeszcze istnieją bądź już zniknęły - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Przepiórska, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia".
Agnieszka Przepiórska
Agnieszka PrzepiórskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zuzanna Ginczanka x2

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach projektu "Mono" w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w najbliższy weekend (2-3.04). Opowiada on o Zuzannie Polinie Gincburg, znanej jako Zuzanna Ginczanka, polskiej poetce żydowskiego pochodzenia urodzonej w Kijowie, która należała do kręgu skamandrytów.

- Ja Zuzannę dotykam z takiej strony, z której nie dotyka jej żadna biografka czy biograf; ze strony takiej fantazji, wyobrażeń, klejenia z jakichś przeczuć i intuicji. To bardzo się różni od pracy dokumentalnej, którą wykonują biografowie - podkreślała Agnieszka Przepiórska.

Przekrojowa opowieść o poetce

W monodramie pokazane są trzy etapy z życia Zuzanny Ginczanki. - Jest Równe, gdzie wychowywała się z babcią, ponieważ została porzucona przez rodziców. Jest etap warszawski, czyli spełnianie tych wielkich marzeń o karierze poetki, ale też zmagania z antysemityzmem. Wreszcie ostatni etap, czyli wakacje, na które wyjeżdża z babcią w sierpniu 1939 roku i dowiaduje się, że Niemcy napadły na Polskę. Wydaje mi się, że to będzie dosyć trudne teraz do zagrania – ta mantra, którą wtedy Zuzanna powtarza: "Niemcy nie mają z nami szans. Przecież mamy tyle armii, tyle wojska, tyle amunicji". A cóż innego my teraz powtarzamy, jak nie: "Jesteśmy w NATO, mamy tyle amunicji, tyle wszystkiego, nikt nie ma z nami szans" - zauważyła.


Posłuchaj
16:56 Wybieram Dwójkę 28.03.2022 przepiórska.mp3 Agnieszka Przepiórska o swoim monodramie "Ginczanka: Przepis na prostotę życia" (Wybieram Dwójkę) 

Instytucie Teatralnym spektakl "Ginczanka: Przepis na prostotę życia" zostanie zaprezentowany po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie. - Konteksty historyczne, które się tworzą, bardzo rezonują ze spektaklem. Jestem wręcz zaniepokojona, co to przyniesie, bo ten tekst jakoś bardzo żywo rezonuje z rzeczywistością - przekonywała aktorka.

Zobacz zwiastun spektaklu:

[YouTube Teatr Łaźnia Nowa]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Przepiórska (aktorka, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia")

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

"Alte Hajm/Stary Dom". Historia rodzinna naznaczona mroczną przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 12:04
- Akcja spektaklu rozgrywa się podczas jednego popołudnia i nastającej po niej nocy, ale poruszamy się też po osi czasu. Cofamy się zarówno do momentu egzekucji, która miała miejsce w czasie wojny, jak i do innych momentów z życia tej rodziny i życia członków rodziny żydowskiej, którą próbowano ocalić - mówił w Dwójce Marcin Wierzchowski, reżyser i współscenarzysta spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom" w Teatrze Nowym w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spektakl "Schaeffer - Norwid - dialog światów". Magdalena Piekorz: tych twórców łączy wiele

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:44
- Pozornie mogłoby się wydawać, że Cypriana Kamila Norwida i Bogusława Schaeffera może wszystko dzielić: Norwid to romantyzm, natomiast Schaeffer tworzył współcześnie. Jednak łączy ich myślenie o roli artysty w świecie - mówiła w Dwójce Magdalena Piekorz, reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Schaeffer - Norwid - dialog światów".
rozwiń zwiń