"Książę przygody". Awanturnicze życie Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 17:00
- Pół świata zwiedził, a z tych podróży potrafił zostawić wspaniałe, barwne relacje, które podbiły rynek księgarski - tak o Ferdynandzie Antonim Ossendowskim mówił jego biograf Przemysław Słowiński, autor książki "Książę przygody".
Ferdynand Antoni Ossendowski
Ferdynand Antoni OssendowskiFoto: NAC

Ferdynand Antoni Ossendowski (ur. w 1878 w Lucynie - dziś Łotwa, zm. w 1945 w Grodzisku Mazowieckim) był absolwentem uniwersytetu w Petersburgu i paryskiej Sorbony. Znał biegle siedem języków obcych, w tym chiński i mongolski.

Ucieczka z Rosji

- Wyprawa, która przyniosła mu rozgłos światowy, to była po prostu ucieczka przed tym, co działo się w Rosji, przed mordami bolszewików. On odsiedział jeszcze 1,5 roku w więzieniu, bo był zamieszany w wystąpienia studenckie przeciwko zaostrzeniu cenzury w Królestwie Polskim, co zresztą też zaowocowało bardzo ciekawą powieścią - mówił Przemysław Słowiński.

Po tych przeżyciach Ossendowski podróżował w wiele różnych rejonów świata. Brał udział w wyprawach naukowych na Kaukaz i w okolice jeziora Bajkał. Dotarł również do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii.

Nimb tajemniczości

Podróżnicze przygody stały się dla niego inspiracją do tworzenia powieści. Przez pewien czas Ossendowski należał do piątki najbardziej poczytnych pisarzy na świecie - łączny nakład jego książek sięgnął 80 mln egzemplarzy.

Pisarz był jednak nie tylko awanturnikiem szukającym przygód - wykładał także na wyższych uczelniach. - Pan Ossendowski bardzo dbał o wytworzenie wokół siebie nimbu tajemniczości. Rzeczywiście jest to postać do dziś jeszcze do końca niezbadana, wiele wątków z jego życia jest niewyjaśnionych - przyznał Przemysław Słowiński.

Posłuchaj
12:26 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_07_01 16_34_21.mp3 "Książę przygody". Awanturnicze życie Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Przemysław Słowiński (autor biografii Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego)

Data emisji: 1.07.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Czytaj także

Bach z krwi i kości według Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:00
W cyklu "To się czyta" zaprosiliśmy do wysłuchania fragmentów książki "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", której autorem jest brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner. Wydawnictwo ukazało się w przekładzie Katarzyny Matwiejczuk. Czytał Jerzy Schejbal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pola Raksa i kariera, która rozpoczęła się w barze mlecznym

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 17:28
- W barze mlecznym we Wrocławiu została namierzona Pola Raksa, wówczas 19-letnia studentka polonistyki. Fotograf zrobił jej zdjęcia i się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Tomasik, autor książki "Poli Raksy twarz".
rozwiń zwiń