Festiwal Eufonie 2023. "To święto muzyki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 17:00
- Staramy się być jak najbardziej otwarci na to, co buduje Europę Środkowo-Wschodnią. Chodzi nam o repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach. Staramy się pokazywać również te najbardziej znane dzieła, ale w trochę innym kontekście - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu "Eufonie".
Janek Philharmonic Ostrava w Filharmonii Narodowej podczas koncertu w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
Janáček Philharmonic Ostrava w Filharmonii Narodowej podczas koncertu w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"Foto: Jarek Wierzbicki / materiały promocyjne
  • Festiwal "Eufonie" jako jedyny popularyzuje dziedzictwo muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej.
  • Na melomanów czeka muzyka z kilkunastu państw w wykonaniu znakomitych orkiestr, chórów, zespołów, dyrygentów i solistów.
  • O V Międzynarodowym Festiwalu "Eufonie" opowiedziała prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu.

Eufonie - sprawdzona formuła festiwalu

Beata Bolesławska-Lewandowska mówiła o formule festiwalu. - Myślę, że przez te pięć edycji, z przerwą pandemiczną, przyzwyczailiśmy publiczność, że w listopadzie zapraszamy na ponad tydzień wypełniony muzyką krajów pasa środkowego Europy. Sięgamy aż do Skandynawii i kraje bałtyckie na północy, na południu Austrię, Włochy, Bałkany. Na wschód do Gruzji, będziemy mieć w tym roku na festiwalu chór z Armenii - opowiadała.

Repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach

- Staramy się być jak najbardziej otwarci na to, co buduje Europę Środkowo-Wschodnią. Nie chcemy się odwoływać do koncepcji historycznych, geograficznych i politycznych. Chodzi nam o repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach - podkreśliła Beata Bolesławska-Lewandowska. - Staramy się pokazywać również te najbardziej znane dzieła, ale w trochę innym kontekście - dodała. 

Posłuchaj
12:03 2023_11_21 16_34_35_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Festiwal Eufonie 2023. "To święto muzyki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej" (Wybieram Dwójkę)

 

Tradycje ludowe i tożsamość narodowa Europy Środkowo-Wschodniej

To prawdziwe święto muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal "Eufonie" jako jedyny popularyzuje dziedzictwo muzyczne tego obszaru. Na melomanów czeka muzyka z kilkunastu państw w wykonaniu znakomitych orkiestr, chórów, zespołów, dyrygentów, i solistów. Motywem przewodnim tegorocznej - piątej - odsłony wydarzenia wydarzenia są tradycje ludowe i tożsamość narodowa. - Ludowość pojawiała się u nas już wcześniej, kompozytorzy sięgali po nią często jako narzędzie budowania tożsamości narodowej - mówiła rozmówczyni Jakuba Kukli.

Bogactwo i wpływ na różna oblicza muzyki

Dodała, że w tym roku tradycje ludowe są silnie zaakcentowane. - Chcemy pokazać ich bogactwo, jak się mieszają i wpływają na różne oblicze muzyki, nie tylko klasycznej. Usłyszymy m.in. melodie cygańskie, węgierskie, aż po tango Astora Piazzolli. Muzykę klezmerską grał Bester Quartet, a zakończymy Jutrznią Krzysztofa Pendereckiego, czyli ludową, religijną muzyką cerkiewną - powiedziała Beata Bolesławska-Lewandowska.

Międzygatunkowe połączenia z jazzem i muzyką elektroniczną

- Jak zawsze na "Eufoniach" nie zabraknie również koncertów klubowych, które wychodzą w stronę szeroko rozumianej rozrywki. To połączenia z jazzem, muzyką elektroniczną, innymi gatunkami - zaznaczyła.

Czytaj też:

Muzyka różnych epok i stylów

Jak możemy przeczytać w opisie: Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. Obszar ten stanowi niezwykle interesujący tygiel, który pozwala na odkrywanie swojej złożoności poprzez różnorodność prezentowanych utworów i artystów. O wyjątkowości Festiwalu stanowi z jednej strony czerpanie z tradycji, z drugiej zaś prezentowanie zupełnie nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień. Eufonie prezentują muzykę różnych epok i stylów.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Beata Bolesławska-Lewandowska (Rada Programowa Festiwalu "Eufonie")

Data emisji: 21.11.2023

Godzina emisji: 16.30

mo/ans

Czytaj także

Walentyn Sylwestrow: muzyka, jak ptaki, odlatuje z pięciolinii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:40
- Są takie wykonania, gdzie nuty są czytane, całość tkwi w jednym miejscu. Trzeba, aby muzyka wyrwała się z tego miejsca - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Walentyn Sylwestrow. Najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński został wczoraj (24.11) uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzmienia państw regionu. V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 10:00
Program festiwalu przybliża muzykę państw regionu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są tradycje ludowe. 
rozwiń zwiń