X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jacek Stwora połączył literaturę z reportażem radiowym"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 10:57
- Był pisarzem i jednocześnie człowiekiem radia. Powiedziałabym nawet, że stworzył nowy gatunek literatury faktu, ale faktu opowiedzianego dźwiękiem - mówiła Janina Jankowska w audycji okolicznościowej z okazji 100. rocznicy urodzin Jacka Stwory.
Audio
  • Janina Jankowska wspomina Jacka Stworę z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego reportażysty (Dwójka)
  • Reportaż Jacka Stwory "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" (Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Jorge

Lidia Ostałowska1200.jpg
"Lidka Ostałowska jednała sobie ludzi prawdą"

Od 1995 roku Polskie Radio organizuje Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów. Jego pomysłodawczynią była Janina Jankowska. - To była osoba niesłychanie kolorowa, z bardzo ciekawym życiorysem. Uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie wojny trafił na Zachód, przewędrował cały szlak bojowy po to, żeby potem znaleźć się w Krakowie. To tam zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu - opowiadała o patronie konkursu dziennikarka.

Co charakteryzowało reportaże Jacka Stwory? O tym w nagraniu audycji, w trakcie której przypomnieliśmy również jeden z jego najważniejszych dokumentów radiowych pt. "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" z 1972 roku. Za tę audycję Jacek Stwora otrzymał najważniejszą radiową nagrodę Prix Italia. Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z [anonimowymi] uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza.

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Janina Jankowska (reportażystka Polskiego Radia)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 19.00

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lidka Ostałowska jednała sobie ludzi prawdą"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 15:00
- Ona była mądra nie tylko dlatego, że przeczytała pewnie wszystkie książki świata. Ta mądrość wynikała z jej głębokiego zrozumienia ludzi – podkreślał Wojciech Tochman, wspominając w Dwójce wybitną reporterkę.
rozwiń zwiń