more_horiz

Janusz Olejniczak: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:00
- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków- mówił w Dwójce Janusz Olejniczak, wybitny pianista.
Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych polskich chopinistów
Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych polskich chopinistówFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych współczesnych chopinistów, w swoim repertuarze ma też jednak muzykę współczesną, wykonuje utwory m.in. Kilara, Góreckiego czy Lutosławskiego. Jest również autorem muzyki do filmów, m.in. "Pianisty" Romana Polańskiego czy "Błękitnej nuty" Andrzeja Żuławskiego.

Posłuchaj
58:52 2021_11_28 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Pianista Janusz Olejniczak gościem audycji (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

- To wszystko wypływa z ciekawości świata. Jeśli już umiem tylko grać na fortepianie, to mam w sobie ciekawość różnych środowisk artystycznych. A bardzo żałuję, że nie jestem multiinstrumentalistą jak mój ojciec, który nie był zawodowym muzykiem, a grał na wszystkich możliwych instrumentach od fortepianu, po wiolonczelę, klarnet, saksofon, gitarę - mówił w audycji Janusz Olejniczak.

Konkurs Chopinowski otworzył wiele drzwi

Janusz Olejniczak w 1970 roku został laureatem VI nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków - wspominał w audycji.

Mówił też o tym, że docenianie innych artystów pozwala zachować dystans do własnej twórczości. - Staram się uświadomić moim studentom, że zawsze ktoś będzie od ciebie biegał szybciej, zawsze może być ktoś, kto zagra tego mazurka piękniej od ciebie - dodał.

Janusz Olejniczak - muzyczna droga

Janusz Olejniczak został zauważony nie tylko na Konkursie Chopinowskim, był także uhonorowany m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu im. Alfreda Caselli w Neapolu. Dziś sam zasiada w jury wielu znakomitych konkursów pianistycznych, oceniał też młodych wykonawców podczas ostatniego XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Czytaj także:

Pianista jest jednym z pierwszych wykonawców twórczości Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych. Często pojawia się też na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w towarzystwie znakomitych orkiestr, m.in. Orkiestry XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe.

W swoim dorobku artystycznym ma ponad 40 albumów muzycznych, wśród których znalazła się rejestracja kompletu mazurków Chopina na instrumencie historycznym.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Janusz Olejniczak (pianista)

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 10.00

mg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem