Umorzone akcje Nova KBM: akcjonariusze idą po odszkodowania
Rusza walka akcjonariuszy słoweńskiego banku Nowa KBM, notowanego również na GPW, której akcje zostały umorzone przed dwoma tygodniami. Przepisy, które pozwoliły na umorzenie zostały zaskarżone do Trybunału konstytucyjnego. Przygotowywane są pozwy sądowe.
2014-01-21, 22:06
Akcjonariusze chcą udowodnić przed sądem, że prospekt emisyjny spółki nie zawierał informacji o rzeczywistej sytuacji spółki.
Skarga do Trybunału Konstytucyjnego na nowelizację
Zgodnie z informacją z ambasady RP w Lublanie, przepisy stanowiące podstawę prawną do wydania przez Bank Słowenii decyzji w sprawie anulowania akcji Banku (znowelizowane Prawo bankowe Republiki Słowenii) zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego Republiki Słowenii przez organizację zrzeszającą drobnych akcjonariuszy (MDS), słoweński odpowiednik Senatu i Rzecznika Praw Obywatelskich Republiki Słowenii.
Nowelizacja zobowiązała akcjonariuszy do ratowania banku
Jak informuje ambasada RP w Lublanie, nowelizacja Prawa bankowego Republiki Słowenii zobowiązuje wszystkich wierzycieli oraz akcjonariuszy do uczestnictwa w ratowaniu spółki (dłużnika), która popadła w poważne problemy finansowe.
Trybunał Konstytucyjny Republiki Słowenii nie zdecydował się na zawieszenie obowiązywania nowelizacji, zadeklarował jednak, iż sprawa konstytucyjności ustawy będzie priorytetowa.
REKLAMA
Trzeba udowodnić przed sądem szkodę
W wydanym komunikacie polski regulator - KNF wyjaśnia, że art. 350a znowelizowanego Prawa bankowego Republiki Słowenii przewiduje, że inwestorzy, których prawa zostały naruszone w wyniku decyzji Banku Słowenii dotyczącej zastosowania środków nadzwyczajnych, mogą domagać się odszkodowania, jeśli udowodnią, że szkoda, która powstała w wyniku zastosowania nadzwyczajnych środków, jest większa niż w przypadku, gdyby środki nadzwyczajne nie zostały podjęte.
O odszkodowanie można się ubiegać przed Sądem Okręgowym lub Sądem Rejonowym w Lublanie.
Prospekt nie zawierał informacji o rzeczywistej sytuacji banku
Wedle informacji ambasady RP w Lublanie, akcjonariusze banku zamierzają dochodzić odszkodowania poprzez wykazanie, że prospekt emisyjny banku z 2007 roku wprowadzał inwestorów w błąd, nie informując ich o rzeczywistej sytuacji w banku.
Kluczowe znaczenie dla jakichkolwiek dalszych działań akcjonariuszy będzie miał wynik postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym Republiki Słowenii.
REKLAMA
KNF przypomina, że zgodnie z prawem unijnym i krajowym pełną kontrolę nad procesem zatwierdzania prospektu emisyjnego emitenta z siedzibą w państwie członkowskim sprawuje państwo macierzyste, w tym przypadku Republika Słowenii. Również wykonywanie obowiązków informacyjnych odbywa się zgodnie z zasadą nadzoru państwa macierzystego.
Sprawy korporacyjne osoby prawnej są regulowane prawem państwa, w którym ma siedzibę. Prawo tego państwa może przewidywać rozwiązania nieznane w porządku prawnym RP. Dla inwestorów stanowi to dodatkowy czynnik ryzyka, który należy brać pod uwagę – czytamy w komunikacie KNF.
jk
REKLAMA