Smart grid: jak nowoczesne technologie poprawiają jakość życia na wsi

Smart grid, czyli inteligentne sieci energetyczne, pomogłyby radzić sobie z uciążliwościami związanymi z wyłączeniami prądu, które na wsi zdarzają się znacznie częściej niż w miastach.

2014-05-05, 13:45

Smart grid: jak nowoczesne technologie poprawiają jakość życia na wsi
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jacek Koźbiał z firmy Mikronika o smart grid (Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

Z powodu wichur, burz itp., wyłączenia prądu mogą trwać na wsi nawet kilka godzin.

- Odpowiedzią na te problemy mogłyby być inteligentne sieci energetyczne, zwane z angielska smart grid – mówi Jacek Koźbiał z firmy Mikronika. - Spowodowałyby one chociażby krótsze czasy wyłączeń. Ta inteligencja sieci służy m.in. temu, żeby skrócić czas do ponownego włączenia prądu. Obecnie spółki dystrybucyjne zwracają uwagę na te współczynniki, które określają czas, w którym odbiorca jest bez zasilania. Ten czas powinien w dobrze rozwiniętych, nowoczesnych sieciach, spaść poniżej 3 minut. Niestety, w Polsce takie wyłączenie może trwać kilka czy kilkanaście godzin, a nawet kilka dni.

Co zrobić, aby wyłączenia prądu były krótsze?

- W przypadku mniejszych napięć, zaletą jest, że dostawca energii elektrycznej może w każdej chwili kontrolować zużycie energii u odbiorcy, może mu wysyłać pewnego rodzaju polecenia, żeby ograniczał swój pobór do pewnych limitów, a to z kolei ma pozytywny wpływ na cały system elektro-energetyczny, który zapewnia spłaszczenie tzw. szczytów poboru - tłumaczy Koźbiał.

Jak sieci inteligentne zapewnią ciągłą dostawę energii elektrycznej?

Gdy jest wichura, która uszkodzi pewną linię energetyczną, to uszkodzenie to powoduje, że zakłócenie rozchodzi się na o wiele większym zakresie i urządzenie zabezpieczające sieć elektro-energetyczną wyłącza również odcinki, które są nieuszkodzone. Na wszelki wypadek. Pojawiają się przepływy zbyt dużego prądu i żeby zabezpieczyć infrastrukturę elektro-energetyczną następują wyłączenia. – Te inteligentne algorytmy prowadzą do tego – tłumaczy ekspert – żeby automatycznie stwierdzić, który odcinek linii został uszkodzony, wyizolować go, czyli odłączyć, natomiast wszystkie pozostałe dobre - ponownie załączyć.

REKLAMA

Inteligentne liczniki pomagają obniżyć rachunek za prąd >>>

W wyniku takiego uszkodzenia pozbawionych energii zostanie 10 tysięcy osób, ale do tej faktycznie uszkodzonej linii podłączonych jest tysiąc osób. Dlatego pozostałym odbiorcom można w ciągu 3 minut wrócić to zasilanie.

Sieć elektro-energetyczna to nie jest prosty drut, ale jest on podzielony wyłącznikami, rozłącznikami, które można połączyć, rozłączyć itd.

Jakie są koszty nowoczesnych sieci?

- Koszty są dość duże. Cała rzecz polega na tym, aby to zbilansować, np. czy lepiej wybudować elektrownię, czy lepiej przeznaczyć pieniądze na modyfikację infrastruktury sieciowej i systemy smart - mówi Koźbiał.

REKLAMA

Eksperci twierdzą, że w niedalekiej przyszłości funkcje sieci energetycznych zmienią się równie rewolucyjnie, jak telefonii komórkowej. Funkcja dzwonienia w dzisiejszej komórce jest jedną z wielu i wcale nie najważniejszą.

Aleksandra Tycner, ut

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej