Portfel Świata
Po kilku latach recesji PKB większości państw europejskich zaczęło rosnąć. Czy to oznacza, że kryzys ekonomiczny już przeminął?
2014-05-20, 19:11
Posłuchaj
Rozwój gospodarki rynkowej przebiega cyklicznie i może być zobrazowany w postaci rosnącej w górę sinusoidy. Kryzys gospodarczy to potoczne określenie na recesję, czyli jedną z faz tego cyklu koniunkturalnego.
Kryzys w Polsce
Wbrew powszechnej opinii, Polski w ostatnich latach nie dotknął właściwie otwarty kryzys, a jedynie spowolnienie gospodarcze. Teraz, podobnie jak w większości krajów Europy, nasza gospodarka zaczyna przyspieszać. Najprawdopodobniej już niedługo poprawa sytuacji ekonomicznej pozytywnie wpłynie na życie obywateli.
– Wskaźnikiem, który najlepiej oddaje korzyści wzrostu gospodarczego jest poziom ubóstwa, czyli to, ile procent ludzi w Polsce żyje poniżej minimum egzystencji lub minimum socjalnego. Można łatwo zauważyć dosyć silną współzależność, między zmianą wskaźników gospodarczych i PKB, a odsetkiem ludzi ubogich – powiedział dr Bohdan Wyżnikiewicz, były prezes GUS, ekspert Europejskiej Komisji Ekonomicznej i konsultant Banku Światowego.
Czas na Euro?
W obliczu kryzysu podważano sens istnienia strefy Euro i przepowiadano jej rozpad, jednak podjęte przez Komisję Europejską działania ustabilizowały sytuację. W tej sytuacji, kolejne kraje zabiegają o przyjęcie wspólnej waluty. Czy Polska również wkrótce zdecyduje się na wejście do strefy Euro?
REKLAMA
– Propaganda przeciw Euro jest w Polsce bardzo mocna. Politycy będą mieli z tym problem. W pierwszych latach obecności Polski w UE, przyjęcie Euro popierało ponad 50 proc. społeczeństwa, a teraz większość jest przeciwna. Ale to z pewnością byłoby korzystne dla Polskiej gospodarki – powiedział Gość PR24.
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA