Producenci wędlin lawinowo wnioskują o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych

Producenci tradycyjnie wytwarzanych wędlin i wędzonek zabiegają o wpisanie swoich specjałów na Listę Produktów Tradycyjnych. Ma to związek ze zmianą unijnych przepisów dotyczących zawartości rakotwórczych benzopirenów w wędzonej żywności.

2014-06-30, 12:35

Producenci wędlin lawinowo wnioskują o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych
Konsumenci chcą spożywać tradycyjne wyroby . Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Marek Sawicki: Polska wycofuje wniosek z KE w sprawie wędzonek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od 1 września br. będą obowiązywały bardziej restrykcyjne unijne przepisy, według których najwyższy dopuszczalny poziom benzopirenów zawartych m.in. w kiełbasie czy szynce zostanie zmniejszony z 5 do 2 mikrogramów na jeden kilogram wędlin. Jak twierdzą wytwórcy wędlin, przy tradycyjnym i długotrwałym wędzeniu mięsa w dymie osiągnięcie takiego poziomu jest niemożliwe.
Polska wycofuje z KE wniosek ws. złagodzenia przepisów o wędzeniu wędlin >>>
Jak poinformowało Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisja Europejska na wniosek m.in. Polski opracowała projekt przepisów zezwalających na wytwarzanie tradycyjnie wędzonych wędlin i wędzonek przeznaczonych na rynek krajowy, które są na Liście Produktów Tradycyjnych (LPT). - Projekt tych przepisów zostanie poddany pod głosowanie na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, które zaplanowano na dzień 1 lipca 2014 r. - poinformował Biuro Prasowe resortu rolnictwa. Wędzone specjały z listy będą musiały jednak spełnić dotychczasowe przepisy dot. zawartości benzopirenu.

KE: polski rząd nie zgłaszał zastrzeżeń ws. wędzenia wędlin >>>
Wzmożony napływ wniosków o wpis produktów wędzonych na Listę Produktów Tradycyjnych odnotowały w ostatnim czasie m.in. podkarpacki i małopolski urząd marszałkowski. W tych dwóch województwach wyrabia się najwięcej w całej Polsce tradycyjnych wędlin i wędzonek.
Od początku roku do podkarpackiego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie wpłynęło 16 wniosków o wpisanie na Listę Produktów Tradycyjnych wędzonych specjałów.
W małopolskim urzędzie o wpis na tę listę zabiegają producenci 19 wędzonych specjałów. Z tej liczby sześć jest już rozpatrywanych - poinformowało biuro prasowe UM w Krakowie. Na LPT obecnie znajduje się siedem produktów wędzonych z Małopolski.
"Szansa na legalną produkcję i sprzedaż"
Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie Fryderyk Kapinos powiedział, że wpis wędlin na LPT to "szansa na legalną produkcję i sprzedaż".
- Nasze wędliny pochodzą z małych, rodzinnych wędzarni. To rękodzieła, których smak jest ceniony przez konsumentów. My nie możemy równać się z gigantami, którzy zamiast wędzić kiełbasy czy szynki dodają tylko chemiczne smaki. Gdybyśmy mieli dostosować się do unijnych norm, nasze zakłady by upadły, a konsumenci zostaliby pozbawieni prawdziwych wędlin - powiedział Kapinos.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej