Ostatnia misja ATV
Bezzałogowe statki kosmiczne Europejskiej Agencji Kosmicznej ATV powoli odchodzą w niepamięć. W drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną jest już piąty, ostatni, z serii pojazdów.
2014-08-05, 15:37
Posłuchaj
ATV-5 został wystrzelony w kosmos 30 lipca z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Do celu, rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Zwiezdy – dotrze po dwóch tygodniach, 12 sierpnia. Cała operacja jest niezwykle skomplikowana.
- Jednym z czynników decydujących o wyjątkowości jest dokowanie. ATV łącząc się rosyjskim modułem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musi dopasować próbnik do kopuły, który ma zaledwie 80 centymetrów szerokości. To niesłychanie precyzyjna operacja - mówiła Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Automatyczny Statek Transportowy po zakończeniu swojej misji zostanie odcumowany, po czym spłonie w atmosferze. Koniec pojazdów z serii ATV nie oznacza jednak końca europejskich technologii kosmicznych. Rozwiązania wykorzystane przy wehikułach Europejskiej Agencji Kosmicznej znajdą zastosowanie m.in. podczas budowy amerykańskich kapsuł Orion.
PR24
REKLAMA
REKLAMA