Uprawa borówek w Polsce będzie opłacalna co najmniej przez 10 lat
Zdaniem Piotra Milewskiego, prezesa zarządu, Milbor Sp. z o.o, uprawa borówek będzie opłacalnym biznesem przez co najmniej 10 najbliższych lat . A to za sprawą prozdrowotnego „borówkowego boomu”, który utrzymuje ceny na stabilnym, zadowalającym poziomie oraz nowym rynkom zbytu tych owoców.
2014-09-11, 18:16
– Pięć lat temu wydawało nam się, że cena będzie spadać drastycznie, ponieważ wystąpiło bardzo dużo nowych nasadzeń, a konsumpcja nie wykazywała znaczących wzrostów. W ciągu ostatnich kilku lat - właśnie ze względu na wartości prozdrowotne - wystąpił "borówkowy boom". Dlatego cena utrzymuje się na stabilnym, zadowalającym producentów poziomie – mówi Milewski.
Coraz większy rynek na polska borówkę
Dodaje, że jeszcze w perspektywie 10 lat borówka amerykańska będzie opłacalnym biznesem. – Mogę się jednak mylić, ponieważ jeśli otworzą się nowe rynki zbytu, termin ten wydłuży się. Kilka lat temu sprzedawaliśmy owoce wyłącznie do Anglii, a obecnie wysyłamy duże partie także do Holandii, Niemiec i krajów skandynawskich. Mamy także zapytania z krajów arabskich, ale tu przeszkodą wydają się być trudności w transporcie świeżych owoców. Chcielibyśmy także eksportować do Azji, ale tu napotykamy konkurencję ze strony Stanów Zjednoczonych - komentuje prezes firmy Milbor.
Milewski tłumaczy, że konsumpcja w Polsce rośnie, ale mimo tego różnica cen w kraju i na Zachodzie jest bardzo duża, stąd jego firma nastawia się w zasadzie wyłącznie na eksport. – Jedynie około 5 proc. tegorocznej naszej produkcji zostało sprzedane w Polsce - mówi.
Polska drugim producentem borówek w Europie
Popularność polskich borówek na Zachodzie jest fenomenem. - Polska - ze względu na położenie geograficzne - produkuje owoce w takim terminie, w którym produkcja w krajach Europy Zachodniej się kończy. Poza tym polskie rolnictwo stoi na bardzo wysokim poziomie. A przez to, że jesteśmy obecnie drugim największym producentem borówki w Europie - po Hiszpanii - to jesteśmy w stanie zaproponować duże ilości i korzystne ceny - przyznaje Piotr Milewski.
REKLAMA
Liderem produkcji borówki są Stany Zjednoczone. Drugie i trzecie miejsce zajmują Chile i Argentyna. Hiszpania jest czwartym największym rynkiem, a Polska - piątym.
Produkcja w Polsce jest rozproszona. - Duże plantacje znajdują się na Pomorzu, Podlasiu, w rejonie grójeckim oraz na Lubelszczyźnie, gdzie popularna jest także uprawa innych owoców jagodowych - mówi Milewski.
Ceny borówek najmniejsze w Polsce w sierpniu
Sezon borówkowy w Polsce trwa przez trzy miesiące - lipiec, sierpień i ewentualnie wrzesień. –Najtrudniejszy jest sierpień, ponieważ występuje wtedy szczyt sezonu. Większość plantacji w Polsce bazuje na jednej odmianie, która właśnie owocuje na przełomie lipca i sierpnia. Wówczas obserwujemy także duży spadek cen - dodaje prezes firmy Milbor.
Paulina Mroziak
REKLAMA
REKLAMA