Górnicy chcą zachować przywileje
Związki zawodowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego protestują przeciwko odbieraniu pracownikom i emerytom przywilejów. Z kolei pozyskanie finansowania spółek poprzez emisję obligacji nie przynosi oczekiwanych efektów.
2014-11-14, 12:09
Posłuchaj
W zaistniałej sytuacji po raz kolejny wraca temat wzmocnienia wsparcia dla górnictwa ze strony budżetu państwa. Monika Gładoch jest jednak zdania, że forma pomocy ze strony władz powinna przyjąć inną formę niż oczekują związkowcy.
– Wsparcie państwa widzę w sposób szczególny. Nie chodzi o pieniądze, a umożliwienie zarządowi prowadzenie spółki. Obecnie bez zgody związków zawodowych zarząd nic nie może zmienić. Próba wynegocjowania czegokolwiek ze związkowcami kończy się ich skargą do ministra gospodarki – mówiła ekspert Pracodawców RP.
Jacek Ziarno upatruje problemów polskich spółek węglowych również w braku inwestycji i niekonsekwencji ze strony władz państwa.
– Spółką zarządza się w sposób rynkowy albo liczy się na pomoc państwa. Problemem wszystkich polskich spółek węglowych z udziałem Skarbu Państwa jest brak inwestycji. Ceny węgla spadają, a państwo nie jest konsekwentne w swoich działaniach. Żongluje się tutaj pojęciem kosztów społecznych, a sytuacja ulega zaognieniu – wyjaśniał z-ca red. nacz. Wirtualnego Nowego Przemysłu.
REKLAMA
Przywileje szkodzą górnictwu?
Lista przywilejów przysługujących górnikom jest bardzo długa i stanowi główny przedmiot sporów na linii związkowcy-zarząd. Zawsze zwyciężają związkowcy i w opinii Piotra Lewandowskiego potrzebna jest prawdziwa rewolucja.
– Przywileje górnicze są bardzo duże, a polityka związkowa zaklinania rzeczywistości i przedłużania wszystkiego o kilka miesięcy jest skuteczna. Obawiam się, że nie obędzie się bez silnego tąpnięcia. Jakaś spółka naprawdę musi upaść, żeby rozpoczęły się zmiany w innych. Wówczas obie strony zobaczą, że obecna sytuacja nie ma racji bytu – wskazywał prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Goście „Pulsu Gospodarki” skomentowali także najnowsze dane GUS odnośnie III kwartału i raport NBP na temat umów śmieciowych.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Karoliny Mózgowiec!
REKLAMA
PR24/GM
REKLAMA