Pasożyty a walka z chorobami
Coraz więcej badań wskazuje, że zakażenie pasożytami może mieć wpływ na infekcje wirusowe i bakteryjne. Eksperymenty w tym zakresie prowadził zespół dr Vanessy Ezenwa z Uniwersytetu Georgia w Stanach Zjednoczonych. Wyniki przeprowadzonych testów okazały się zaskakujące.
2015-01-13, 12:23
Posłuchaj
Infekcje pasożytami są częstsze niż można przypuszczać. Naukowcy sądzą, że zarażona jest 1/3 ludzkości, a wśród zwierząt takie zakażenia są na porządku dziennym. Badaczy zajmujących się tą tematyką interesuje wpływ obecności pasożyta na ryzyko wystąpienia chorób np. gruźlicy.
O badaniach zależności między wirusami i bakteriami a obecnością pasożytów w organizmach zwierząt w rozmowie z Rafałem Motriukiem opowiadała dr Vanessa Ezenwa.
– Byliśmy zainteresowani tym, jak leczenie gruźlicy wpływa na pasożyty u bydła, ponieważ postać tej choroby jest bardzo podobna do tej, która występuje u człowieka. Badaliśmy zatem bizony, które zostały poddane leczeniu i te, którym nie podano leków. Sprawdzaliśmy, jak walka z pasożytami wpływa na ryzyko zachorowania na gruźlicę u leczonych zwierząt, jaki miało to wpływ na umieralność bizonów i jak gruźlica rozprzestrzenia się wśród populacji – wyjaśniała kierownik zespołu badawczego ze Stanowego Uniwersytetu Georgia.
Wyniki prowadzonych badań zaskoczyły naukowców. Okazało się, że Tępienie pasożytów nie miało wpływu na ryzyko zakażenia gruźlicą, ale zwierzęta wolne od robaków żyły dłużej w przypadku zachorowania.
REKLAMA
– Oznacza to, że tępienie pasożytów na poziomie populacji pomaga w rozprzestrzenianiu się gruźlicy – powiedziała dr Vanessa Ezenwa.
Walka z pasożytami pomaga jednak w zwalczaniu chorób zakaźnych innych niż gruźlica. Naukowiec z Uniwersytetu w Georgii wyjaśniła, dlaczego strategia ta jest skuteczna.
– Wszystko jest związane z reakcją systemu odpornościowego ssaków na różnego typu infekcje. Działa on tak, jakby miał dwa ramiona. Jedno do zwalczania większych organizmów, jak robaki pasożytnicze i drugie do niszczenia wirusów oraz bakterii w komórkach. Oba te ramiona mają na siebie wzajemny wpływ. Jeśli usunie się pasożyty, to zwiększy się zdolność organizmu do zwalczania mikrobów – wskazywała dr Ezenwa.
W magazynie „Czas na Naukę” także m.in. o zakończonych targach elektroniki w Las Vegas, zanieczyszczonym powietrzu w Londynie i połowicznym sukcesie misji prywatnego statku kosmicznego Dragon.
REKLAMA
Zapraszamy na audycję Rafała Motriuka!
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA