Klauzula społeczna w zamówieniach publicznych
Pracodawcy, związki zawodowe i rząd mogą mówić jednym głosem. Pokazało to spotkanie w ministerstwie pracy, które było poświęcone bezpieczeństwu zatrudnienia i ochronie miejsc pracy.
2015-04-16, 20:00
Posłuchaj
- Temu ma służyć m.in. ozusowienie umów-zleceń, które wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku oraz stosowanie tzw. klauzuli społecznej w zamówieniach publicznych - mówi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Jakość zatrudnienie też jest wielką wartością w zamówieniach publicznych. Nie tylko cena. Chodzi o stabilność zatrudnienie, czyli rodzaj umowy i to można wpisać w klauzulach społecznych. Ale to także warunki płacowe. Jest czas na podnoszenie płacy w Polsce - dodaje.
Do stosowania tego typu rozwiązań nie można nikogo zmusić, ale trzeba zachęcać. - Na razie taką deklaracje złożyło ponad 30 firm, głównie tych zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Czystości - mówi Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych Konfederacji Lewiatan
- Będziemy starali się to uświadamiać: zatrudniaj firmy, które zatrudniają pracowników na umowę o prace - dodaje
REKLAMA
Działania zwiększające pewność zatrudnienia popiera Jan Guz, przewodniczący OPZZ. I jak dodaje, choć jest to dopiero jaskółka, która jeszcze wiosny nie czyni, to pojawia się ona w branży bardzo symptomatycznej.
Deklaracja ma charakter otwarty i mogą ją podpisać zarówno związki zawodowe jak i związki pracodawców.
Błażej Prośniewski/mp
REKLAMA