Ekodom z unijną dotacją? Pojawiają się nowe możliwości
Zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i samorządy mogą występować o unijne dotacje na ocieplenie budynków. Wynika to z faktu, że już od 2021 roku wszystkie nowe budynki muszą spełniać nowe normy techniczne, czyli muszą być energooszczędne.
2015-05-06, 15:31
Posłuchaj
Daria Kulczycka, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan mówiła w Polskim Radiu 24 o tym, jakie warunki muszą spełnić inwestorzy budowlani, by otrzymać unijną dotację za ekologiczne rozwiązania (Grażyna Raszkowska/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
- To co nas bardzo martwi, to fakt, że nie ma wsparcia dla prywatnych budynków, dla domów jednorodzinnych - poinformowała Daria Kulczycka, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan. Szacuje się, że tego typu nieruchomości jest około 5 mln. Z czego większość nie spełnia norm izolacyjnych. To się przekłada z jednej strony na wysokość rachunków za ogrzewanie, a z drugiej strony na zatrucie środowiska.
Rewitalizacja - tak
Daria Kulczycka mówiła, że pewne nadzieje związane są z pracami nad ustawą o rewitalizacji. - To coś co pozwoli gminom w szybszy i łatwiejszy sposób decydować o sposobach rewitalizacji centrów miast, czy też regionów miejskich, które takiej modernizacji wymagają - powiedziała. Według niej, niewykluczone, że takim wsparciem będą mogli być objęci właściciele domów.
Pomoc dla inwestorów
Do 2018 roku z pomocy państwa mogą skorzystać ci, którzy inwestując w nowe nieruchomości stawiają na rozwiązania ekologiczne. Program opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje, że można otrzymać tak zwany kredyt z dotacją. - Czyli dostaje się pieniądze, jeżeli podejmuje się inwestycję, która przynosi ograniczenie zużycia energii. To dobry pomysł, gorzej ze szczegółami - powiedziała Kulczycka.
O źle działającym programie może świadczyć fakt, że w ciągu 2 lat zaledwie 80 wniosków zostało zaakceptowanych. Podczas gdy rocznie buduje się w Polsce około 70 - 80 tysięcy nowych domów.
Grażyna Raszkowska, asop