Najniższe zarobki niebawem wzrosną

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi zapłacić pracownikowi. Dziś to wynagrodzenie wynosi 1750 złotych brutto i właśnie takie zarobki ma ponad 400 tysięcy pracowników w Polsce.

2015-07-22, 16:10

Najniższe zarobki niebawem wzrosną

Posłuchaj

Prawdopodobnie w przyszłym roku najniższe zarobki wzrosną o 100 złotych i wyniosą 1 850 złotych brutto. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jednak płaca minimalna najprawdopodobniej będzie niebawem wyższa o 100 złotych. Jeżeli rząd nie zmieni stanowiska w tej sprawie, to w przyszłym roku na pełnym etacie zarobimy nie mniej niż 1850 złotych brutto. Na ostateczną decyzję trzeba będzie jednak poczekać do 15 września.

 A kto dziś otrzymuje minimalne wynagrodzenie?

– Takie wynagrodzenie dotyczy mniej więcej co szóstego pracownika, który świadczy pracę w Polsce  – tłumaczy Andrzej Kubisiak z Work Serwice.

 W jakich sektorach i regionach najczęściej

REKLAMA

 Jest pięć sektorów gospodarki, w których  płaca minimalna występuje najczęściej. Dotyczy to głównie szeregowych pracowników.

–   W pierwszej kolejności mamy do czynienia z pracownikami zatrudnionymi w budownictwie. Tam 28 proc. zatrudnionych to są osoby pobierający płacę minimalną – mówi ekspert.  

 Również w hotelarstwie, handlu i usługach gastronomicznych, mniej więcej co czwarty zatrudniony ma płacę minimalną. Także w przemyśle osoby zatrudnione przy liniach produkcyjnych muszą spodziewać się minimalnego wynagrodzenia.

Do tego dochodzą osoby pracujące przy transporcie i cała branża  związana z magazynowaniem towarów i ich spedycją.

REKLAMA

Jak podkreśla dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan najczęściej są to osoby, które wykonują najprostsze prace.

 – Płaca minimalna najczęściej jest stosowana w przypadku takich stanowisk, gdzie produktywność pracy jest stosunkowo niska. Czyli wartość wykonanej pracy wyceniona przez rynek jest niska. Wówczas pracodawcy mogą zaoferować jedynie płace, która jest dopuszczalna przez polskie prawo, jako najmniejsza z możliwych. To będą przede wszystkim stanowiska robotnicze i usługowe – mówi przedstawiciel Lewiatana.  
Ale też osoby zatrudnienie w mniejszych  firmach, gdzie wartość wytwarzanego dochodu jest mniejsza, czyli w firmach do 9 pracowników.

Płaca minimalna jest też częstsza w tych województwach, gdzie rynki pracy nie są dość chłonne i gdzie nie ma wielu miejsc pracy. To dla przykładu: województwo warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, podlaskie, lubelskie czy zachodniopomorskie.

Jesteśmy w połowie stawki

Płaca minimalna w Polsce nie należy do najwyższych w Unii Europejskiej.  – Jesteśmy mniej więcej  w połowie stawki –  dodaje Andrzej Kubisiak.

REKLAMA

Jeżeli spojrzymy na dane Eurostatu to z 28 krajów jesteśmy dokładnie na 14 miejscu. – Natomiast w czasach kryzysu, gdy na światowych rynkach występowało spowolnienie gospodarcze również dotknęło ono polskiego rynku pracy, tylko, że w mniejszym stopniu niż w innych krajach.  Takie kraje jak Hiszpania, Grecja czy Włochy obniżały poziom, jeżeli chodzi o wynagrodzenia minimalne, natomiast w Polsce mieliśmy ponad dwukrotny wzrost pod względem płacy minimalnej i to tylko w ciągu ostatnich 9 lat – mówi ekspert z Work Service.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku najniższe zarobki wzrosną o 100 złotych i wyniosą 1 850 złotych brutto.

Justyna Golonko, gra

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej