Niektóre spółki muszą być chronione przez państwo

Polska zyska narzędzie do ochrony strategicznych spółek. Chodzi o przyjętą przez parlamentarzystów ustawę o kontroli niektórych inwestycji, która teraz czeka na podpis prezydenta.

2015-07-30, 17:00

Niektóre spółki muszą być chronione przez państwo
Strategiczne spółki będą chronione przed wrogimi przejęciami . Foto: Panthermedia

Posłuchaj

Ustawa chroni spółki kluczowe z punktu widzenie interesu państwa, które funkcjonują w sektorach energetycznym, gazowym, petrochemicznym czy obronnym. (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Listę konkretnych podmiotów, które będą pod ochroną ustali rząd. Wiadomo natomiast już, jakie to będą branże.

Ustawa chroni spółki kluczowe z punktu widzenie interesu państwa, które funkcjonują w sektorach energetycznym, gazowym, petrochemicznym czy obronnym.

Polska nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na poszukiwanie ochrony na tej drodze. Z podobnych możliwości skorzystały też: Stany Zjednoczone, Kanada, Francja czy Austria.

W praktyce zanim zagraniczny inwestor kupi akcje czy udziały w strategicznej spółce będzie musiał wystąpić do ministra skarbu o zgodę.

REKLAMA

– Tak naprawdę przedsiębiorcy powinni zastanawiać się nad koniecznością uwzględnianie tej ustawy w swoich planach w momencie, w których ich udział przekracza 20 proc., bo wiąże się z istotnym uczestnictwem, bądź 50 proc. bo to wiąże się z dominacją. Czyli w momencie, w którym udziały lub akcje są kumulowane przez danego inwestora i jest to spółka newralgiczna, istotna z punktu widzenia gospodarki państwa, to wówczas rzeczywiście trzeba się będzie zastanowić nad tym, czy, być może, są spełnione przesłanki do złożenia wniosku o wydanie decyzji przez ministra Skarbu Państwa – mówi dr Iwona Gębusia, radca prawny w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

 Dlaczego pewne spółki trzeba chronić?

 –  W szczególności nasz sąsiad ze Wschodu czyli Rosja pokazuje, że nie waha się przed używaniem kombinacji: kapitał i polityka. Wydaje się, że w takiej sytuacji należy na to odpowiednio reagować. Czyli interesy państwa polskiego w odniesieniu do spółek, które mają faktycznie znaczenie strategiczne dla kraju, powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczane – podaje ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

 Próby przejęcia już były

REKLAMA

A niedawno mieliśmy już przykład próby wrogiego przejęcia.   

- Mamy przykład próby ingerencji rosyjskiej firmy w nasz przemył chemiczny. I bardzo trudno było uniknąć takiej transakcji. Ten przykład był również powodem do przygotowania projektu ustawy - mówi Andrzej Czerwiński minister Skarbu Państwa.

Strategiczne znaczenie pewnych spółek  to między innymi bezpieczeństwo dla nas, zwykłych obywateli.

 Obywatele musza być bezpieczni

REKLAMA

Nabycie pakietu kontrolnego wiąże się z możliwością oddziaływania na działalność finansową, operacyjna danej spółki. W związku z tym taki inwestor, jeżeli ma wrogie, złe zamiary może tak pokierować dzianiem spółki i jej organów, aby działać na jej szkodę.

–  W związku z tym jeśli chcemy zagwarantować , aby polscy obywatele mieli możliwość korzystania z mediów, mogli czuć się bezpiecznie w kraju, w którym mieszkają, to oczywiście minister Skarbu Państwa, jako właściwy organ, powinien zadbać, aby te spółki mogły działać w sposób prawidłowy – mówi dr Iwona Gębusia, radca prawny w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Przy spółkach infrastrukturalnych, takich jak PGNiG  konieczne jest zapewnienie ciągłości dostaw gazu, po to, by państwo mogło zapewnić swoim obywatelom ciągłość funkcjonowania ich gospodarstw domowych.

Karolina Mózgowiec, gra

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej