Minister skarbu Andrzej Czerwiński: to nie jest scenariusz na przetrwanie górnictwa
Rząd ma plan dla górnictwa – jest to scenariusz przygotowany i dobrze realizowany – zapewnia Andrzej Czerwiński minister skarbu państwa.
2015-10-22, 12:23
Posłuchaj
Minister zapewnia, że plan jest w stanie ustabilizować sektor górniczy. - Nasze rozwiązania są oparte na trzech filarach. Pierwszym najważniejszym to jest restrukturyzacja górnictwa. Ona trwa i jest realizowana. Jastrzębska Spółka Węglowa ograniczyła koszty, mamy inwestora w Brzeszczach, prowadzone są rozmowy w kopalni Makoszowy. Jeśli chodzi o samą Kompanię Węglową, tych 11 kopani, które są skupione w KW, mają zagwarantowane wypłaty. Jest podmiot prawny Silesia, bardzo dobra spółka, przejęła akcje kopalń za udziały w swojej strukturze. Stabilizuje to pozycje górnictwa – podkreśla rozmówca.
Konsolidacja z energetyką
Minister przypomina o planach połączenia sektorów. - Przed nami bardzo ważne następne kroki. To nie jest scenariusz na przetrwanie, plan ma ustabilizować polskie górnictwo. Mówimy o konsolidacji górnictwa z energetyką. Mamy konkretne deklaracje spółek, które chcą inwestować w ten sektor – wyjaśnia.
Innowacje technologiczne
- Trzecim filarem to są innowacyjne technologie. Na Śląsku, w Krakowie, w Katowicach, w Gdańsku są podpisane porozumienia z uczelniami, z biznesem, który wdraża technologie czystego węgla. Węgiel będzie używane przez sektor chemiczny do produkcji metanolu, wodoru, gazu syntezowego. Ta produkcja będzie odbywa się m.in. na potrzeby Grupy Azoty – mówi.
Zmiany w prawie
- Czwartym filarem jest przygotowanie legistracyjne. Ono pozwoli nam znaleźć pieniądze, na tworzenie mocy wytwórczych w energetyce – zapewnia szef resortu.
REKLAMA
Program dla regionu
- Ostatni filarem, który jest realizowany to program rozwojowy, czyli program Śląsk 2.0. Ma on zapewnić nowe stabilne miejsca pracy, które muszą odejść z górnictwa – obiecuje minister.
Górnicy czują się oszukani
Nie zmienia to faktu, że górnicy czują się oszukani. Rząd bowiem obiecał, że Nowa Kompania Węglowa powstanie do końca września. Tak się jednak nie stało. – Chciałbym tu podkreślić bardzo dobre rozmowy z górnymi, także też z częścią związków zawodowych. My tam mamy partnerów, którzy rozumieją na czym stabilizacja polega, umieją oddzielić politykę od gospodarki. Jeśli ktoś mówi, że spółka Nowa Kompania Węglowa nie jest zarejestrowania w sądzie, to szuka dziury w całym – uważa gość.
Komisja musi się wypowiedzieć
Rozmówca podkreśla, że niestabilny plan ratowania górnictwa, mógłby zostać uznany za niedozwoloną przez Komisję Europejską pomoc publiczną. - Mówiąc obiektywnie Komisja zawsze podejmuje działania. W tym wypadku mamy jednoznaczne stworzenia z Komisji, że początkowy plan, mógłby być zakwestionowany – dodaje.
Stabilny plan ma szansę zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską zapewnia Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa.
REKLAMA
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski, abo
REKLAMA
REKLAMA