ARiMR: funusze europejskie na dofinansowanie modernizacji

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest na ostatniej prostej rozliczania pomocowych przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Agencja zajmuje się już również nowymi wnioskami o udzielenie wsparcia przy modernizacji, w ramach PROW 2014-20.

2015-12-02, 19:40

ARiMR: funusze europejskie na dofinansowanie modernizacji
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmuje się już również nowymi wnioskami o udzielenie wsparcia przy modernizacji, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. . Foto: Mat. prasowy ARiMR

Posłuchaj

O rozliczaniu przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz nowych wnioskach udzielenie wsparcia przy modernizacji na lata 2014-20, mówi w Polskim Radiu 24 Małgorzata Niemiec, zastępca dyrektora departamentu działań inwestycyjnych w ARiMR.
+
Dodaj do playlisty

W związku z nowelizacją rozporządzeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, beneficjentom wybranych działań został wydłużony termin dotyczący zakończenia realizacji inwestycji i złożenia wniosków o płatność do 30 września.

̶ Wielu wnioskodawców skorzystało z tej możliwości i dla części z nich Agencja jeszcze kończy obsługę wniosków - podkreśla Małgorzata Niemiec, zastępca dyrektora departamentu działań inwestycyjnych w ARiMR.

W ramach tego kończącego się etapu rozliczania PROW, w zakresie działań inwestycyjnych, takich jak na przykład "Modernizacja gospodarstw rolnych" czy "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, wypłaty muszą być dokonane na rachunek rolników do 31 grudnia.

Dlatego niezbędne jest aby ci wnioskodawcy, którzy nie mają jeszcze rozliczonych projektów, i na przykład otrzymali z Agencji pisma z prośbą o dokonanie uzupełnień, jak najszybciej dostarczyli do Oddziałów Regionalnych Agencji brakujące dokumenty, nie wykorzystując przy tym maksymalnych terminów na dokonanie tej czynności. Dostarczenie brakujących dokumentów jest warunkiem zakończenia obsługi wniosku o płatność i wypłaty należnych środków. Zarazem, jeśli beneficjent nie będzie sią zgadzał z ostatecznym stanowiskiem Agencji, dotyczącym kwoty do wypłaty, i zamierza złożyć odwołanie, to powinien to zrobić niezwłocznie, ponieważ ewentualne, pozytywne rozpatrzenie jest uwarunkowane terminem dokonania płatności.

REKLAMA

Wsparcie z PROW 2014-2020

Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmuje się już również nowymi wnioskami o udzielenie wsparcia przy modernizacji, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ich nabór trwał od 19 października do 17 listopada i dotyczył rozwoju produkcji: prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. Przeznaczono na ten cel 1 mld 300 mln euro. Złożono około 2500 wniosków, z czego najwięcej dotyczyło produkcji bydła mlecznego - ponad 1500 wniosków. Hodowcy bydła ras mięsnych złożyli 600 wniosków, a w zakresie produkcji prosiąt, około 300 wniosków. Największe zainteresowanie uzyskaniem wsparcia wykazali rolnicy z województw: podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

̶ Obecnie do Oddziałów Regionalnych spływają jeszcze wnioski składane drogą pocztową – wyjaśnia Małgorzata Niemiec –zastępca dyrektora departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnicy jeszcze przed ogłoszeniem naboru mieli możliwość zapoznania się z opisem działania traktującego o modernizacji, w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, przyjętego w grudniu ubiegłego roku, w tym z kryteriami dostępu do uzyskania wsparcia. Dodatkowo, jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego, określającego zasady i warunki przyznawania pomocy, zainteresowani mogli się zaznajomić z kryteriami do rankingu, przyjętymi w uchwale Komitetu Monitorującego w kwietniu. Informacje były też dostępne na stronach internetowych Agencji oraz w programach radiowych i telewizyjnych. w ramach zakończonego naboru, ukierunkowanego ściśle na produkcję mleka, prosiąt i bydła ras mięsnych, można było się ubiegać o pomoc przy realizacji projektów związanych z budową i modernizacją budynków gospodarskich oraz ich wyposażeniem.

Lista rankingowa

Rozpoczęła się procedura weryfikacji wniosków. Jej celem jest najpierw stworzenie i publikacja listy rankingowej. Musi to nastąpić w ciągu 90 dni od dnia zakończenia naboru, czyli do 17 lutego. Przy tym, biorąc pod uwagę, że w ramach "Modernizacji gospodarstwa rolnych", beneficjenci mogą rozpocząć realizację inwestycji dopiero od dnia podpisania umowy przyznania pomocy z ARiMR, Agencja dołoży wszelkich starań aby jak najszybciej opublikować listę rankingową, a następnie zweryfikować wnioski. Zgodnie z rozporządzeniem ma na to 8 miesięcy od dnia opublikowania listy, czyli w przybliżeniu najdalej do połowy października przyszłego roku. W tym czasie powinno nastąpić podpisanie umowy lub odmowa przyznania pomocy. Obecnie weryfikowane są dane zadeklarowane we wnioskach i załącznikach, na podstawie których nadawane będą punkty świadczące o pozycji wniosku na liście. W ramach zakończonego naboru zostaną opublikowane dwie 2 listy rankingowe: oddzielnie dla województwa mazowieckiego, oddzielnie dla reszty województw łącznie.

REKLAMA

Minimalna liczba punktów kwalifikująca projekt do finansowania wynosi 4. Jednak oprócz tego, wnioskodawca musi spełniać warunki przyznania pomocy, a projekt być uzasadniony. Zostanie to zweryfikowane w trakcie obsługi wniosku. Po opublikowaniu listy rankingowej, możliwe będzie jednokrotne złożenie uzupełnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma Agencji o konieczności uzupełnienia braków.

O kolejności przysługiwania pomocy przy realizacji projektu będzie decydowała suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie między innymi: wzrostu średniej rocznej liczby zwierząt w stadzie. Istotne znaczenie będą też miały: uczestnictwo w unijnych i krajowych systemach jakości produktów rolnych i środków spożywczych, systemach rolnictwa ekologicznego, będzie też brane pod uwagę znaczenie inwestycji dla ochrony środowiska i zapobiegania zmian klimatu.

Na kolejne dodatkowe punkty mogą liczyć rolnicy, którzy w dniu składania wniosków o pomoc nie mieli więcej niż 40 lat. Pomoc ma charakter refundacji, czyli rolnik najpierw realizuje inwestycję, a następnie składa wniosek o płatność, przy czym musi uwiarygodnić to, czego dokonał fakturami i innymi dokumentami potwierdzającymi zakończenie realizacji inwestycji. Na tej podstawie otrzymuje częściowy zwrot poniesionych kosztów.

Podstawowy poziom dofinansowania w ramach zakończonego naboru wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych, w przypadku młodych rolników, to 60%.

REKLAMA

Będą kolejne nabory

W listopadzie Agencja zakończyła nabór wniosków o pomoc w ramach trzech obszarów: rozwoju produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. Czwarty obszar dotyczy między innymi możliwości realizowania inwestycji związanych z zakupem maszyn, w tym ciągników oraz rozmaitych urządzeń dla gospodarstw rolnych. Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu, nabór dotyczący tego obszaru musi być przeprowadzony w pierwszym kwartale każdego roku. Doświadczenia z ubiegłych lat wskazują, że zainteresowanie tego rodzaju wsparciem będzie bardzo duże.

Dariusz Kwiatkowski

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej