Polska firma ma innowacyjną metodę oczyszczania zbiorników wodnych

Unia wspiera firmy, które wdrażają innowacyjne rozwiązania. Jedną z nich jest firma ACS Poland, specjalizująca się w biologicznej rekultywacji zbiorników wodnych.

2016-03-24, 15:58

Polska firma ma innowacyjną metodę oczyszczania zbiorników wodnych
Autorska metoda biorekultywacji zbiorników wodnych, w której wykorzystywane są preparaty probiotyczne, dzięki którym można tanio i skutecznie oczyścić zbiorniki wodne. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O innowacyjnej polskiej metodzie oczyszczania zbiorników wodnych przy pomocy biorekultywacji i wykorzystaniu funduszy unijnych, mówi w radiowej Jedynce Przemysław Karwowski, prezes firmy ACS Poland./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy jej prezes, Przemysław Karwowski, innowacyjność przejawia się w ich przypadku tym, że postawili w 100 procentach na biologię przy rekultywacji, oczyszczaniu i mineralizacji osadów dennych w zbiornikach wodnych.

I dodaje, że obecnie finalizowana jest umowa współpracy z Zakładem Hydrobiologii w Instytucie Rybactwa Śródlądowego oraz na badania, które będzie dla firmy wykonywać Uniwersytet w Lublinie.

Oczyszczanie zbiorników wodnych przy pomocy biorekultywacji

̶  Dr Marcin Sitarek opracował autorską metodę biorekultywacji zbiorników wodnych, w której wykorzystywane są preparaty probiotyczne, dzięki którym można tanio i skutecznie oczyścić zbiorniki wodne – mówi Przemysław Karwowski.

Jak dodaje, metoda jest nieinwazyjna, w porównaniu ze sposobami chemicznymi i mechanicznymi.

REKLAMA

I wyjaśnia, że metoda polega na mineralizacji osadów dennych, czyli nie ma potrzeby spuszczania wody ze zbiorników, nie trzeba też wywozić mułu na zewnątrz.

Jak otrzymać wsparcie na innowacje

Jak dodaje, jego firma chce złożyć wniosek o dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Badania i Rozwój.

Wyjaśnia, że aby otrzymać wsparcie, firma musi udowodnić, że metoda dr. Sitarka jest innowacyjna, wyróżnia się na rynku, ma potencjał naukowy, badawczy oraz środowiskowy.

Program zakłada dofinansowanie 80 proc. badań wykonywanych przez placówkę badawczą i do 60 proc. badań rozwojowych.

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że do tego trzeba doliczyć dofinansowanie własne, oraz to, że nie każdy program gwarantuje wypłatę zaliczek od razu.

Dlatego firma powinna zapewnić własne środki, które potem będą zwracane w ramach wsparcia.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej