Czy zamieszanie w systemie prawnym może niepokoić inwestorów?
Powołanie komisji weryfikującej reprywatyzację kamienic w Warszawie może nie dziwić, ale jednocześnie rodzi wątpliwości czy komisja nie zastąpi sądu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
2016-10-19, 14:12
Posłuchaj
- Mam tę wątpliwość. Czy i w jakim stopniu komisja wkracza w obszary sądownictwa i czy powinna to robić. Na pewno w tej sytuacji sądownictwo nie spełniło swojej roli – wyjaśnia rozmówczyni.
Posłuchaj
Oręż dla polityków?
Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBank, obawia się, że komisja weryfikacyjna może być wykorzystana do walki politycznej.
- Komisja może być wykorzystywana do walki politycznej. To jest dość prawdopodobne – ocenia gość.
REKLAMA
Posłuchaj
Brakuje ustawy reprywatyzacyjnej
Zdaniem Cezarego Mecha, byłego wiceministra finansów, obecna sytuacja to efekt nieuchwalenia do tej pory ustawy reprywatyzacyjnej.
- Nie dotykamy meritum i to mnie martwi. Najpierw powinno być ustalone w jaki sposób roszczenia reprywatyzacyjne należy załatwić – podkreśla ekspert.
Posłuchaj
REKLAMA
Reprywatyzacja to nadal problem
prof. Elżbieta Mączyńska Komisje tego typu świadczą o fatalnym stanie jakości stanowienia i egzekwowania prawa
Z tą tezą zgadza się prof. Elżbieta Mączyńska.
- Polska należy do krajów, które przeszły transformację i nie poradziły sobie z kwestią reprywatyzacji. Nieprawidłowości są tego następstwem – uważa specjalistka.
Posłuchaj
Co na to inwestorzy?
Rafał Sadoch uważa, że pojawienie się takiej komisji jako nowego tworu w polskim systemie prawnym może zaniepokoić inwestorów. A z kolei prof. Elżbieta Mączyńska przyznaje, że powołanie takiej komisji źle świadczy o dotychczasowym funkcjonowaniu naszego systemu prawnego.
REKLAMA
- Rząd daje sygnał, że sądy i prokuratura nie są w stanie wyprowadzić tych spraw. Przedsiębiorcy i zagraniczni inwestorzy, mogą to niekorzystnie traktować i można wnioskować, że podobny spór, gdyby powstał w przyszłości, nie byłby rozstrzygany na drodze sądowej, a przy pomocy komisji – mówi Rafał Sadoch. – Komisje tego typu świadczą o fatalnym stanie stanowienia i egzekwowania prawa – dodaje prof. Elżbieta Mączyńska.
Posłuchaj
Prawo powinno być sprawiedliwe
Cezary Mech Jeśli nie będzie tego fundamentu, że tak naprawdę będzie to prawo i sprawiedliwość to będziemy dalej żyli tymi opowieściami o złych sędziach
Cezary Mech zgadza się z opinią prof. Mączyńskiej i dodaje, że nie tylko są ważne przepisy prawa, ale także jego sprawiedliwe stosowanie.
- Jeśli nie będzie tego fundamentu, że tak naprawdę będzie to prawo i sprawiedliwość, to będziemy dalej żyli tymi opowieściami o złych sędziach - dodaje
REKLAMA
Posłuchaj
Robert Lidke, abo
REKLAMA