Fed: stopy procentowe bez zmian, spowolnienie gospodarki USA w I kw. przejściowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej w przedziale 0,75-1,00 proc. - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia w środę. W ocenie Rezerwy, spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw. w USA prawdopodobnie było przejściowe.

2017-05-03, 21:22

Fed: stopy procentowe bez zmian, spowolnienie gospodarki USA w I kw. przejściowe
Szefowa Amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen.Foto: Wikimedia Commons, US Department of the Treasury

"W związku z obecną oraz oczekiwaną sytuacją inflacyjną oraz na rynku pracy Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował o pozostawieniu bez zmian docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych na poziomie 0,75-1,00 proc." - napisano w komunikacie Fed, wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się takiej decyzji banku centralnego.

"FOMC ocenia, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw. prawdopodobnie było przejściowe i ciągle spodziewa się, że wraz ze stopniowymi zmianami w polityce monetarnej aktywność w gospodarce będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy ulegnie dalszej poprawie, a inflacja ustabilizuje się w okolicach 2 proc. w średnim terminie" - dodano.

PKB USA w I kw. wzrósł 0,7 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym. To najniższy odczyt w analogicznym kwartale od 3 lat.

Kurs EUR/USD w dół

Po publikacji komunikatu, o 0,2 proc., do 1,0895, spadł kurs EUR/USD, a do ponad 90 proc. z ok. 70 proc. wzrosło prawdopodobieństwo podwyżki stopy fed funds o 25 pb na kolejnym posiedzeniu w czerwcu. Mediana projekcji członków Fed z marca sugeruje 3-krotne podwyższenie kosztu pieniądza w USA w 2017 r.

Rezerwa wskazała w komunikacie, że mierzona w ujęciu 12-miesięcznym inflacja pozostawała ostatnio na poziomie zbliżonym do 2-proc., czyli do długoterminowego celu inflacyjnego Fed.

„Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia w marcu wskazują, że rynek pracy w dalszym ciągu ulegał wzmocnieniu, nawet przy spowolnieniu wzrostu aktywność gospodarczej. Przeciętny przyrost miejsc pracy w ostatnich miesiącach był solidny, a stopa bezrobocia spadła.” – dodano.

Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w marcu spadła do 98 tys. z 219 tys. w lutym. Dane za marzec mocno rozminęły się z oczekiwaniami rynku, lecz wynikało to głównie z czynników sezonowych. W kwietniu rynek oczekuje wzrostu etatów poza rolnictwem o 190 tys. Raport za kwiecień zostanie opublikowany w piątek.

"Krótkoterminowe ryzyka pozostają z grubsza zbilansowane"

Fed ocenił, podobnie jak w poprzednich komunikatach, że krótkoterminowe ryzyka dla gospodarki pozostają "z grubsza zbilansowane".

W ocenie Fed, wydatki gospodarstw domowych wzrosły w niewielkim stopniu, jednak fundamenty dla dalszego wzrostu konsumpcji pozostały solidne.

Rezerwa jest zdaniam, że wraz ze stopniowymi zmianami w polityce monetarnej, aktywność w gospodarce będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy ulegnie dalszej poprawie, a inflacja ustabilizuje się w okolicach 2 proc. w średnim terminie.

Fed w komunikacie, tak jak to czynił po poprzednich posiedzeniach, stwierdził iż oczekuje, że „warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych”.

Nie wiadomo, kiedy kolejna podwyżka stóp

Komunikat nie zawiera odniesień do ewentualnego terminu kolejnej podwyżki.

Fed nie zmienił brzmienia fragmentu komunikatu dotyczącego polityki sumy bilansowej i nadal zamierza reinwestować zapadające aktywa z powrotem w sumę bilansową, aż normalizacja polityki monetarnej będzie "trwać już jakiś czas".

W marcu większość członków Fed opowiedziało się za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej w dalszej części roku. W ocenie tej części Fed, cały proces powinien być przeprowadzony w pasywny i przewidywalny sposób.

Fed reinwestuje środki z zapadających aktywów z powrotem w sumę bilansową, utrzymując ją na niezmienionym poziomie. W ramach trzech rund programu luzowania ilościowego, prowadzonego przez Rezerwę Federalną po wybuchu kryzysu finansowego z lat 2007/2008, wartość aktywów trzymanych przez Fed w swoim bilansie wzrosła do 4,5 bln USD, z czego 4,2 bln USD to amerykańskie papiery skarbowe lub gwarantowane przez państwo MBS (mortgage-backed securities, papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką).

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej