Czy Mazowsze zainwestuje w ochronę powietrza?
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przygotowanego przez Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego projektu Programu Ochrony Powietrza.
2017-05-18, 13:36
Posłuchaj
Jest to dokument , który mówi jak walczyć z zanieczyszczeniami powietrza przez najbliższe trzy lata.
- Niestety projekt budzi wiele naszych wątpliwości, jest bardzo niedoskonały - podkreśla Monika Daniluk z organizacji Warszawa bez Smogu (będącej filią Polskiego Alarmu Smogowego).
Zgłosiliśmy bardzo wiele poprawek, nie tylko my, ale również inne organizacje. To czego mu brakuje to przede wszystkim zawarcia w nim informacji o tym, że sejmik mazowiecki planuje w tym roku przyjęcie tak zwanej uchwały antysmogowej. To kolejny ważny dokument, który będzie mówił o tym jak zwalczać smog na Mazowszu.
Znajdą się w nim na przykład informacje, kiedy piece będą musiały spełniać najwyższe normy, jakie paliwa zostaną dopuszczone do użycia. Obecnie na Mazowszu można palić wszystkim co nie jest śmieciami, w każdym kotle, piecu czy najprostszej "kozie", urządzeniach nie spełniających podstawowych norm emisyjnych.
REKLAMA
Brakuje narzędzi kontroli
Zdaniem ekologów w projekcie brakuje też przedstawienia narzędzi kontroli realizacji programu przez gminy. Postulaty dotyczące na przykład budowy ścieżek rowerowych czy uprzywilejowania ruchu pieszych w centrum miast są sformułowane bardzo ogólnikowo.
- Jest lista życzeń, które należałoby spełnić, ale brakuje kryteriów według których należałoby kontrolować czy gminy ten program realizują - zaznacza Monika Daniluk.
Za mało konkretów
Podobny, niedawno przyjęty Program Ochrony Powietrza dla Małopolski ma 92 strony, ten mazowiecki liczy 1200 stron. W ocenie organizacji walczących ze smogiem, to 1200 stron ogólników, w porównaniu z 92 stronami konkretów.
Brak zapisu o uchwale antysmogowej w projekcie mazowieckim zaskakuje, jeśli się weźmie pod uwagę, że wcześniej władze województwa sygnalizowały zamiar jej uchwalenia jeszcze w tym roku.
REKLAMA
Narzędzia do ręki samorządom daje w tej kwestii tak zwana poprawka antysmogowa, do ustawy o ochronie środowiska, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Takie uchwały mają już województwa: małopolskie i śląskie.
Przygotowuje się do jej przyjęcia dolnośląskie, a do tej pory panowało przekonanie, że również mazowieckie. Fakt, że o zamiarze uchwalenia tego rodzaju uregulowań nie wspomniano w projekcie Programu Ochrony Powietrza jest źródłem niepokoju.
Warto przypomnieć ,że wspomniany Program uchwala się na trzy lata. - Nie chcemy, aby najbliższe trzy lata na Mazowszu były czasem straconym - podkreśla Monika Daniluk i wyraża nadzieję, że wszelkie uwagi złożone do projektu przez mieszkańców i organizacje walczące ze smogiem zostaną wzięte pod uwagę przez autorów projektu Programu Ochrony Powietrza na Mazowszu.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA
REKLAMA