Program Sokół: 19 czerwca rusza drugi nabór wniosków
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje wdrażanie innowacyjnych technologii, które służą ograniczeniu niekorzystnego oddziaływania gospodarki na środowisko.
2017-06-10, 11:20
Posłuchaj
Zainteresowani takim wsparciem przedsiębiorcy mogą skorzystać z programu Sokół. Przyjmowanie wniosków o pomoc w drugim naborze rozpocznie się 19 czerwca.
Muszą one dotyczyć projektów innowacyjnych, wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Musi to być innowacyjność związana z ekologią, ochroną środowiska, czy też energetyką. Ostatnio dołożyliśmy przedsięwzięcia związane z elektromobilnością. Te przedsięwzięcia muszą się właśnie charakteryzować innowacyjnością, nowoczesnym podejściem i znaczącym wpływem na sprawy środowiskowe. Jeżeli chodzi o energetykę, to wytwarzanie, magazynowanie, niskoemisyjność, przesył energii elektrycznej, a także ciepła, inteligentne i energooszczędne budownictwo. To są także rozwiązania transportowe przyjazne środowisku, w tym właśnie elektromobilność. To są nowoczesne kwestie związane z racjonalizacją gospodarki odpadami, czyli również przetwarzanie i utylizacja czy unieszkodliwienie odpadów. I kwestie związane z technologiami przetwarzania, odzyskiwania, oczyszczania wody i zmniejszania jej zużycia. Można powiedzieć szerzej: wszystkie kwestie związane z ochroną środowiska, które przyczynią się do zmniejszenia presji na środowisko, albo poprawienia relacji człowieka czy otoczenia ze środowiskiem – wylicza gość radiowej Jedynki.
Dofinansowanie dwóch etapów realizacji projektu
Dofinansowanie dotyczy dwóch etapów realizacji projektu.
REKLAMA
- Dofinansowanie na innowacyjne rozwiązania w ochronie środowiska jest udzielane przez Narodowy Fundusz ze środków krajowych w postaci dotacji na część badawczo-rozwojową. Wtedy jest możliwe do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, jeżeli chodzi o samą dotację. Przy czym dla średnich przedsiębiorstw będzie to już 70 proc., a dla dużych do 60 proc. Jest możliwa również pożyczka, żeby osiągnąć te 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 15 proc. wkładu własnego. Po części badawczo-rozwojowej jest wdrożenie tego, co zostało przebadane, co wyszło z tej fazy badawczo-rozwojowej. Jest możliwe pożyczkowe dofinansowanie wdrożenia, bądź wejście kapitałowe, do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Zaś jeśli chodzi o wejście kapitałowe, maksymalny udział Narodowego Funduszu i środków publicznych to 49 proc. Dotacja w fazie B+R jest udzielana zgodnie z zasadami pomocy publicznej i maksymalna wysokość tej dotacji to 200 tys. euro, w rygorach pomocy de minimis, czyli w okresie kolejnych trzech lat nie może być więcej pomocy publicznej niż 200 tys. euro. Kwota pożyczki w fazie B+R to maksymalnie 2 mln zł, zaś w fazie wdrożeniowej to maksymalnie 150 mln zł – podaje liczby ekspert.
Drugi nabór wniosków w programie Sokół rozpocznie potrwa do 31 października. W tym czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeprowadzenie szkoleń przedsiębiorców w zakresie przygotowywania wniosków. Terminy szkoleń zostaną podane na stronie internetowej Funduszu.
Dariusz Kwiatkowski, awi
Polecane
REKLAMA