Debata nad zmianami w konstytucji. Komentarze

W BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się pierwsza debata, dotycząca zmian w konstytucji organizowana przez NSZZ "Solidarność". Biorą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W przemówieniu na rozpoczęcie konferencji prezydent podkreślał m.in., że „obecna konstytucja jest konstytucją mniejszości”. O wydarzeniu i planowanym referendum w Polskim Radiu 24 mówili politolog dr Andrzej Anusz, prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Piotr Trudnowski, redaktor naczelny portalu Jagielloński24.pl i Marcin Gomoła, prawnik ze Stowarzyszenia Fair Play.

2017-08-25, 12:52

Debata nad zmianami w konstytucji. Komentarze
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas konferencji "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Foto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj

25.08.2017 Dr Andrzej Anusz, politolog o konferencji na temat zmian w konstytucji.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem dr Anusza, dziś mamy do czynienia z politycznym przełomem w tej sprawie. Przypomniał, że dotychczas partia rządząca nie wyraziła oficjalnego stanowiska w tej sprawie. – Prezydent tutaj bardzo dobrze się odwołał do obywatelskiego projektu, który był sygnowany przez Solidarność. Ewidentnie znalazł sprzymierzeńca. Z drugiej strony też była sprawa bezpośredniej demokracji, to postulaty, które ruch Kukiz’15 wziął na sztandary i wiemy, że będzie popierał sprawę referendum. Niejako w ten sposób prezydent trochę przymusza PiS do zajęcia w końcu stanowiska – ocenił.

Według gościa, stanowisko marszałka Senatu jest z kolei krokiem ewidentnie ku temu, by PiS oficjalnie poparło inicjatywę. – To wpisuje się w nowe relacje między prezydentem a obozem rządzącym. To podkreślenie samodzielności prezydenta. Odwołał się do innych środowisk, zyskał poparcie i jest dużo silniejszy w relacjach z PiS. Ta konferencja jest tego dowodem – zaznaczył.

W opinii prof. Genowefy Grabowskiej konstytucji należy się solidny lifting. – Przez 20 lat mogliśmy ocenić jak konstytucja działa w praktyce. Bogatsi o te doświadczenia powinniśmy zmienić to, co utrudnia Polakom życie i uczynić z konstytucji dokument na miarę XXI wieku. Po uchwaleniu obecnej konstytucji zaczęły pojawiać się konflikty między instytucjami i organami konstytucyjnymi. Prezydent bada na ile Polacy chcieliby zmiany konstytucji i w jakich segmentach uważają, że zmiana zajść powinna – powiedziała profesor.

Jak podkreślał Piotr Trudnowski, istnieje paląca potrzeba nowej konstytucji w perspektywie najbliższych lat. – To prawda, że potrzebujemy rewizji konstytucji. W ostatnich dwóch latach doszło do istotnych kryzysów instytucjonalnych, które doprowadziły np. do tego, że nie ma satysfakcjonującego rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Potrzebujemy pewne instytucje wymyślić od nowa. Debata jest istotna, ponieważ jest odpowiedzią na wyzwanie, przed którym stanęła polska scena polityczna. Polski ład konstytucyjny został zaburzony – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

W ocenie Marcina Gomoły konstytucja powinna wspierać skok cywilizacyjny. - Trzeba zmienić artykuł 17 konstytucji, na podstawie którego buduje się korporacje zawodowe, duszące polską gospodarkę. Drugą kwestią, którą warto przedyskutować jest kadencyjność sędziów sądów powszechnych, która wprowadziłaby zbawczą wymianę kadr, by nie tworzyć nadzwyczajnych kast. Dzisiaj na pewno też bliżej nam do modelu kanclerskiego, gdzie premier jest egzekutorem znacznej części uprawnień państwa – powiedział prawnik.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu byli Krzysztof Grzybowski i Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ip/kk

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 12:15 i 13:13 i 14:45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej