Początek roku w szkołach rolniczych

Wczoraj (04.09.) rozpoczęli naukę uczniowie 47 szkół średnich podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

2017-09-05, 18:19

Początek roku w szkołach rolniczych
Rafał Romanowski -podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

O szkołach rolniczych podległych resortowi rolnictwa, mówi Rafał Romanowski -podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Oficjalna inauguracja nastąpi 11 września w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach, w województwie podlaskim.

−Rok 2017 będzie szczególny pod względem rozwijania szkolnictwa, dla którego organem prowadzącym jest  resort, wyjaśnia Rafał Romanowski -podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po pierwsze dlatego, że przejęto kolejnych 5 zespołów szkół od samorządów powiatowych, po drugie, ze względu na dodatkowe dofinansowaniem jakie otrzymały szkoły rolnicze z rezerwy budżetowej w wysokości 32 milionów złotych. Są one przeznaczone między innymi na rozbudowę zaplecza do kształcenia praktycznego. To pomoże młodym w przejmowaniu gospodarstw od rodziców lub łatwiej odnajdywać się na rynku pracy w zawodach związanych z rolnictwem i gospodarką żywnościową. Warto podkreślić, że procedura przejmowania szkół rozpoczyna się od zbadania sytuacji na lokalnych rynkach pracy i oceny zapotrzebowania na specjalistów w określonych dziedzinach. W placówkach prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi młodzież kształci się w 27 specjalizacjach. Są to zawody typowo rolnicze, takie jak: technik mechanizacji rolnictwa, technik agrotroniki, projektant  architektury krajobrazu, a także zawody związane z gastronomią.

Od dwóch lat szkoły rolnicze intensywnie rozwijają współpracę z placówkami naukowo-badawczymi i strategicznymi spółkami państwowymi . Podpisywane są z nimi umowy. Pomaga w tym Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. To szansa na zdobywanie przez uczniów wykształcenia praktycznego, między innymi dzięki wyjazdom studyjnym, umożliwiającym zapoznawanie się z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w branży rolno-spożywczej.  

Uczniowie mogą również poznawać  osiągnięcia rolnictwa w innych krajach. Wymianę doświadczeń umożliwiają  takie programy jak: Erazmus i Power.

REKLAMA

Zespół Szkół-Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach, gdzie odbędzie się uroczysta inauguracja roku szkolnego, to przykład placówki, która rozwija się bardzo dobrze i nie ma problemów z rekrutacją uczniów. Zainwestowano tam duże pieniądze w budowanie praktycznej bazy kształcenia: warsztatów i pracowni gastronomicznych. 

Dariusz Kwiatkowski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej