Bezpłatny, szerokopasmowy Internet od 2018 r. w polskich szkołach

Od 2018 r. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe zaczną otrzymywać bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu, wynika z projektu ustawy, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

2017-09-12, 20:52

Bezpłatny, szerokopasmowy Internet od 2018 r. w polskich szkołach
Według badań jedynie ok. 23 proc. jednostek oświatowych znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. . Foto: Glow Images/East News

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który zakłada powołanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Będzie to publiczna sieć telekomunikacyjna, dzięki której od 2018 r. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe zaczną otrzymywać bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu na poziomie 100 Mb/s.

Większość szkół w Polsce wykluczona cyfrowo

Brak powszechnego dostępu do szybkiego Internetu stanowi przeszkodę w budowie potencjału intelektualnego społeczeństwa oraz utrzymywania skutecznej przewagi konkurencyjnej gospodarki. Brak ten jest szczególnie niekorzystny dla polskich szkół, które nie mogą korzystać z nowoczesnych metod nauczania, podaje Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Według badań jedynie ok. 23 proc. jednostek oświatowych znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Jednocześnie ponad 40 proc. jednostek korzysta z usług dostępu do Internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Oznacza to, że większość jednostek oświatowych w Polsce jest wykluczona cyfrowo.

Zgodnie z projektem ustawy, OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej będącej własnością operatorów telekomunikacyjnych lub jednostek samorządu terytorialnego wykonujących działalność związaną z telekomunikacją (do której operator sieci OSE będzie musiał uzyskać dostęp). Projekt ustawy przewiduje również możliwość inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną przez operatora sieci OSE, ale wyłącznie, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia jednostkom oświatowym dostępu do tej sieci. Operatorem OSE będzie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.

REKLAMA

W ramach OSE szkoły będą mogły korzystać także z usług bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego oraz narzędzi wspomagających korzystanie z technologii cyfrowych.

Wyrównanie szans edukacyjnych

Wprowadzenie OSE, jak przewiduje rząd, wpłynie na wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności zamieszkujących tereny o niskiej gęstości zaludnienia i uczących się w szkołach o małej liczbie uczniów, dla których dostęp do wiedzy i nowoczesnych technologii jest podstawowym elementem podnoszenia potencjału edukacyjnego.

CIR/IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej