Szef MSZ wrócił ze Lwowa. Kolejne polsko-ukraińskie rozmowy 2-3 grudnia
Minister Witold Waszczykowski wrócił w niedzielę do Polski po dwudniowej wizycie we Lwowie. Jednym z ostatnich punktów programu wizyty było spotkanie z przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z merem Lwowa Andrijem Sadowym. W spotkaniu z szefem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wzięli udział również deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Podolak oraz przedstawiciele ukraińskiego MSZ.
2017-11-05, 22:00
Posłuchaj
Podczas wizyty we Lwowie Witold Waszczykowski przypominał, że Polska oczekuje od Ukrainy rzeczowych kroków, w tym odblokowania na jej terytorium prac polskiego IPN. Chodzi o poszukiwania, w tym ekshumacje, polskich ofiar z okresu II wojny światowej, by móc je godnie upamiętnić.
– Konflikt w zakresie polityki pamięci jest i trudno to ukrywać. Jej kształtowaniem, po obu stronach zajmują się ludzie bezkompromisowi. Dlatego ciężko jest się dogadać. Poza tym sama osobowość ministra Waszczykowskiego wybitnie nie pomaga w tym, by do jakichkolwiek kompromisów dochodzić. Natomiast w pozostałych dziedzinach współpraca polsko-ukraińska układa się całkiem nieźle. Mam tu na myśli chociażby kwestie zbrojeniowe. Dlatego konfliktów z Ukrainą aż tak bardzo bym nie potęgował – powiedział Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej.
Minister pozytywnie odniósł się też do oświadczenia MSZ Ukrainy, że wśród Ukraińców nie ma nastrojów antypolskich. Była to reakcja Kijowa na zapowiedź szefa polskiego MSZ dotyczącą wprowadzenia ograniczeń prawa wjazdu do Polski wobec osób, które zachowują skrajnie antypolskie stanowisko. Chodzi również o ukraińskich urzędników, którzy nie pozwalają polskiemu IPN na prace poszukiwawcze, w tym ekshumacje, na terenie Ukrainy.
– Póki co nie widzę chęci do wyciszania sporów historycznych, więc trudno oczekiwać porozumienia w tym zakresie. Może gdyby na najwyższych stanowiskach, związanych z polityką historyczną, stali ludzie o trochę innych temperamentach, to byłoby łatwiej. Jednak jest to również efekt wieloletnich zaniedbań z obydwu stron – dodał Michał Potocki.
REKLAMA
Szef polskiej dyplomacji przypomniał też, że polskie władze już kilka lat temu zwróciły się z prośbą do strony ukraińskiej, by wyjaśnić wszystkie trudne kwestie historyczne, które dzielą oba narody. Podkreślił, że Polska w tym celu zaproponowała konkretne instrumenty, jak np. spotkania na forum współpracy polsko-ukraińskiej, także historyków z obu państw.
W części informacyjnej audycji m.in. o Zaduszkach Witosowych PSL w Wierzchosławicach, nagrodach Towarzystwa Patriotycznego, wizycie Donalda Trumpa w Japonii, aresztowaniu byłego premiera Katalonii Carlesa Puidgemonta i jego najbliższych współpracowników, a także o demonstracjach opozycyjnych w Rosji
Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.
Audycję Północ-Południe prowadził Grzegorz Frątczak.
REKLAMA
PAP/Polskie Radio 24/db
_____________________
Wszystkie audycje Północ-Południe
Data emisji: 05.11.2017
Godzina emisji: 21:06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA