Expose Mateusza Morawieckiego: ekonomiści wskazują najważniejsze wątki

We wtorek w Semie w czasie expose Mateusza Morawieckiego padło wiele deklaracji dotyczących zadań rządu noweho premiera. Ekonomiści w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia wskazują na najważniejsze z punktu widzenia polskiej gospodarki.

2017-12-13, 15:02

Expose Mateusza Morawieckiego: ekonomiści wskazują najważniejsze wątki
Premier Mateusz Morawiecki (C) po wygłoszonym expose w Sejmie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

O expose Mateusz Morawieckiego mówili w Polskim Radiu 24: Mariusz Adamiak z PKO B, Jarosław Nawrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i Piotr Soroczyński, ekonomista, były wiceminister finansów (Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jarosław Nawrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wskazał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia na ważne stwierdzenie, jakie padło w czasie expose premiera Morawieckiego, o tym, że to, w jaki sposób będą wyglądały sprawy społeczne w kraju w dużej mierze zależy od gospodarki.

- Są to naczynia połączone. Jeżeli chcemy załatwiać sprawy społeczne, aby wszystkim żyło się lepiej i żeby walczyć z ubóstwem, musimy mieć dobrze funkcjonującą gospodarkę – mówił ekspert.


Powiązany Artykuł

MMorawiecki pap 1200.jpg
Gospodarka i sprawy społeczne w expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego

Bez dobrze funkcjonującej gospodarki ani rusz

Dobrze funkcjonująca gospodarka przekłada się na niskie bezrobocie, dodał Jarosław Nawrotek.

- Dużo osób pracujących oznacza dużo osób opłacających składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że mniej pieniędzy musimy przekazać z budżetu, czyli z podatków do ZUS, a więc mamy lepszą sytuację w budżecie, więcej osób zarabia, konsumuje, płaci podatki, takie jak VAT, PIT itd. Więcej zarabiają też firmy – wyjaśnia ekspert. – Stan gospodarki jest więc kluczowy, żeby zaspokajać wszystkie inne potrzeby – podkreślał.

REKLAMA

Większe nakłady na służbę zdrowia

Drugim istotnym stwierdzeniem, jakie padło z ust premiera Morawieckiego we wtorek w Sejmie, dodał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, była deklaracja o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia.

- I stwierdzenie, że prześwietlimy, gdzie te pieniądze trafiają – zaznaczył ekspert.

O Polski papierowej do Polski cyfrowej

Trzecią, istotną deklaracją, jak dodał Jarosław Nawrotek, jest przejście od Polski papierowej do Polski cyfrowej.

REKLAMA

- Mamy już społeczeństwo, które dorosło w świecie internetu, smartfonów, nie wyobraża sobie życia bez tych mediów, podczas gdy Polska jako państwo, administracja jest de facto offline – zaznaczał ekspert.

Stąd kluczowa rola Ministerstwa Cyfryzacji, dodał ekspert.

- Jeżeli przejdziemy na państwo cyfrowe, to jesteśmy w stanie nawet dziesięciokrotnie zmniejszyć koszty, zapewnić przejrzystość, zmniejszyć korupcję – podkreślał Jarosław Nawrotek.

Energetyka oparta nie tylko na węglu

Z kolei Mariusz Adamiak z PKO BP w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia zwracał uwagę na wątki energetyczne, które pojawiły się w expose premiera Morawieckiego.

REKLAMA

- I to zarówno te dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa, dywersyfikacji źródeł, jak i te związane z ochroną środowiska. Premier zasugerował, że na dłuższą metę węgiel nie powinien być głównym źródłem energii w Polsce. Mówił np. że Górny Śląsk powinien stawać się coraz bardziej miejscem nowych technologii przemysłowych. Ja to odczytują tak, że to w dłuższym okresie powinna być alternatywa dla tradycyjnego przemysłu wydobywczego. Premier wspominał również o energetyce jądrowej i tym, że póki co węgiel jest dla nas istotny i taki pozostanie, ale trzeba myśleć przyszłościowo w różnych kontekstach – mówił ekspert.

Premier Morawiecki mówił o ewolucyjnym przestawieniu gospodarki na inne źródła energii, dodał Mariusz Adamiak.

REKLAMA

Urbanizacja w Polsce

Kolejna rzecz, na którą rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia zwrócił uwagę w expose premiera, to sposób budowania urbanizacji w Polsce.

- Premier mówił o tym w kontekście programu Mieszkanie Plus. Powiedział ciekawą rzecz, że wtedy, kiedy te mieszkania buduje się w dobrych miejscach, wtedy jest to tańsze, bo nie trzeba dobudowywać infrastruktury - zauważył Mariusz Adamiak.

Wzrost gospodarczy oparty na inwestycjach

Zdaniem eksperta najciekawszym zaś wątkiem całego wystąpienia premiera Morawieckiego w Sejmie był ten dotyczący inwestycji.

REKLAMA

- Powiedział, że czas, żeby wzrost gospodarczy, który ciągnięty jest przez konsumpcję, został zrównoważony przez inwestycje, co więcej finansowane kapitałem krajowym – podkreślał ekspert.

Docenienie roli MŚP

Z kolei Piotr Soroczyński, ekonomista, były wiceminister finansów w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia zwrócił uwagę na dwa wątki expose premiera Morawieckiego.

- Jeden to jest zwrócenie się w stronę małych i średnich firm, podkreślenie po raz kolejny, że jest to podstawa, że państwa jest zobowiązane stworzyć dla MŚP takie warunki, żeby one – jeżeli prowadzą swoją działalność rozważnie, starannie i zgodnie z prawem – nie obawiały się aparatu państwowego. To jest zaznaczenie, że państwo będzie dbało, żeby przedsiębiorcy mali i średni mogli swobodnie prowadzić swój biznes. To jest o tyle ważne, że ich stres przekłada się na decyzje inwestycyjne i decyzje o zakupach dóbr trwałego użytku podejmowane przez ludzi, których zatrudniają – wyjaśniał ekspert.

REKLAMA

Małe i średnie firmy są również inkubatorem bardzo różnych pomysłów na gospodarkę, dodawał Piotr Soroczyński.

Silne instytucje państwowe

Drugim wątkiem expose, na który uwagę zwrócił ekspert, jest podkreślenie tego, że powinniśmy wierzyć w silne instytucje państwowe, które będą nas reprezentowały.

- I ujmowały się za nami też w skali światowej – mówił Piotr Soroczyński.

Po expose premiera Morawieckiego w Sejmie odbyła się debata na ten temat, po czym posłowie udzielili wotum zaufania jego rządowi.

REKLAMA

Źródło wideo: Sejm/x-news

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej