„Żołnierze kresowi stali na straconych posterunkach”
Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
2018-01-21, 09:33
Posłuchaj
Na terenach obecnej Białorusi działa Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, w Polsce zaś Fundacja Ave Patria, których celem jest upamiętnianie bohaterów narodowych.
Jak podkreślił mec. Andrzej Siedlecki, bohaterowie kresowi nigdy nie byli szczególnie obecni w naszej pamięci. - Wykreślano ich z pamięci narodu. Teraz przywraca się im należną cześć i chwałę – powiedział gość audycji.
Por. Jan Borysewicz dowodził w czasie okupacji niemieckiej 650 żołnierzami II batalionu Zgrupowania Północ 77 pułku piechoty. Po wejściu na teren Polski armii sowieckiej walczył do 21 stycznia 1945, kiedy zginął w bitwie pod Kowalkami.
Jak przypomniał mec. Andrzej Siedlecki, kresy, które należały niegdyś do Polski zostały oddane władzy sowieckiej na konferencji w Teheranie 29 listopada 1943, a potem przypieczętowano tę decyzję w Jałcie. – Chociaż żołnierze kresowi stali na straconych posterunkach, wielu z nich tak jak Jan Borysewicz do końca walczyli o polskość na terenach odebranych – dodał gość audycji.
REKLAMA
Uroczyste poświęcenie proporca Bojowego oddziału “Krysiacy” por. Jana Borysewicza odbędzie się 21 stycznia w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie.
Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.
Polskie Radio 24/km
____________________
REKLAMA
Data emisji: 21.01.18
Godzina emisji: 8.15
Polecane
REKLAMA