Słowem Niepodległa w Lublinie. Powstanie rządu Daszyńskiego

7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem. „Skutki powołania rządu lubelskiego odczuwamy do dzisiaj, ponieważ to on pchnął Polskę w kierunku demokratyzacji i wolnych wyborów” – mówił w audycji Słowem Niepodległa historyk z działu edukacji Muzeum Lubelskiego dr Mateusz Gapski. W audycji gościli także Piotr Krukowski (dział militarny Lubelskiego Muzeum) i Mateusz Lipiński (grupa rekonstrukcji historycznej „Grenediere”).

2018-04-22, 12:54

Słowem Niepodległa w Lublinie. Powstanie rządu Daszyńskiego
7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem.Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

22.04.18 Słowem Niepodległa w Lublinie cz.1
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Mateusza Gapskiego powołanie rządu lubelskiego było przygotowaniem gruntu na przybycie Józefa Piłsudskiego. – Od listopada 1916 nie ulegało wątpliwości, że Polska uzyska niepodległość. Lublin to było centrum władzy austriackiej, dlatego miasto było naturalnym miejscem obecności polityków w Galicji. Rząd Ignacego Daszyńskiego, który został proklamowany w Lublinie był tworzony przez środowiska lewicowe i ludowe. Wchodził w próżnię po władzy austriackiej. Endecja na Lubelszczyźnie nie miała wiele do powiedzenia. Ten rząd wprowadził prawa wyborcze dla kobiet i ośmiogodzinny dzień pracy – mówił historyk.

O walce Legionów Polskich na Lubelszczyźnie mówił Piotr Krukowski. Według niego na Lubelszczyźnie ludność wykazała ogromny entuzjazm dla Legionów Piłsudskiego. – Na terenie Lubelszczyzny za jednostkami armii austro-węgierskiej i Cesarstwa Niemieckiego szły Legiony Polskie. I Brygada Legionów Józefa Piłsudskiego 4 lipca 1915 roku przekroczyła pod Annopolem Wisłę i marszałek chciał wyzwolić Lublin. Ułani legionowi pod dowództwem Stanisława Grzmota-Skotnickiego jako pierwsi weszli do Lublina, na dwie godziny przed wojskami austriackimi. Następnie I Brygada została wysłana na północy, gdzie stoczyła 30 lipca 1915 roku największą bitwę legionów pod Jastkowem – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Mateusz Lipiński mówił o kultywowaniu pamięci o odzyskaniu niepodległości w Lublinie. W jego ocenie grupy rekonstrukcyjne kultywują pamięć. – Przez jak najwierniejsze przedstawienie sylwetki szeregowego żołnierza pokazujemy ludziom jak żołnierz wyglądał. Ćwiczymy musztrę, by zachowywać się jak wojsko – wskazywał Lipiński.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

______________________

REKLAMA

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 11:16

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej