Rośnie poczucie niepewności ekonomicznej wśród polskich menadżerów

Lekko, ale jednak rośnie poczucie niepewności ekonomicznej wśród polskich menadżerów. W 2017 roku takie obawy wyrażało 44 procent dyrektorów finansowych przedsiębiorstw, obecnie - o 2 procent więcej. Za główne  wyzwanie uważają rosnące koszty pracy. Takie są wnioski z badania firmy doradczej Deloitte. 

2018-06-05, 17:30

Rośnie poczucie niepewności ekonomicznej wśród polskich menadżerów
Poczucie dużej niepewności mają też inne branże: motoryzacyjna, turystyka, produkcja dóbr konsumpcyjnych, transport i logistyka.Foto: shutterstock

Posłuchaj

Maleje optymizm polskich menadżerów. Jakie są tego powody w materiale Aleksandry Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

Wciąż jednak uważają, że polska gospodarka będzie kontynuowała stabilny wzrost. 62 proc. dyrektorów prognozuje, że wzrost PKB nie przekroczy 3,5 proc., z czego jedna trzecia uważa, że będzie to przedział pomiędzy 2,5-3,5 proc. Istnieje nadal szereg czynników, które stanowią istotne obszary ryzyka dla prowadzenia działalności.

- O 14 procent zmalał optymizm wśród polskich menadżerów. W porównaniu do średniej europejskiej jest to dość duży spadek, bo w Europie optymizm spadł tylko o 3 proc. i średnia wynosi 26 proc. - mówi Piotr Świętochowski z  Deloitte.


A przyczyną jest wzrost kosztów pracy. A z kolei przyczyną wzrostu kosztów pracy są rosnące płace i ciągła presja na dalsze ich podnoszenie -  A do tego jeszcze inne około pracownicze koszty. To wszystko powoduje że pula którą przedsiębiorcy mieli na wynagrodzenia zmalała - podkreśla Julia Patorska z działu analiz firmy.

Jeśli chodzi o przyszłe inwestycje, to nacisk na wzrost płac i rosnące koszty pracy, jeszcze nie są  widoczne.  - Odsetek menadżerów, którzy przewidują spadek inwestycji trochę wzrósł w stosunku do poprzedniego półrocza ale nie jest to jakaś dramatyczne zmiana. W całej Unii Europejskiej największy wzrost inwestycji przewidywany jest w branży transportowej, samochodowej. Najmniejsze inwestycje przewidywane są w branży energetycznej -  uważa Piotr Świętochowski. 

REKLAMA

Coraz większe zarobki  są powodem do zadowolenia dla pracowników, ale z punktu widzenia biznesu jest to szybka zmiana, do  której trzeba się dostosować, a to wcale nie jest proste.

- Branża,  która kolejny rok odczuwa niepewność to oczywiście budownictwo - wymienia Julia Patorska. 

Poczucie dużej niepewności mają też inne branże: motoryzacyjna, turystyka, produkcja dóbr konsumpcyjnych, transport i logistyka.

Najmniej odczuwalna jest niepewność w usługach profesjonalnych i przemyśle. W Europie ocena poziomu niepewności pozostaje bez zmian i wynosi 52 procent. W sumie średnia europejska niepewność jest o 6 procent wyższa niż w Polsce.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej