Jak "czytać" etykiety na oponach? Kto potrafi, ten zajedzie dalej i bezpieczniej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, jak wybrać dobre opony i ile można na tym zaoszczędzić.

2018-06-17, 16:01

Jak "czytać" etykiety na oponach? Kto potrafi, ten zajedzie dalej i bezpieczniej
Kupując tanie opony oszczędności mogą okazać się pozorne.Foto: PIXABAY

Posłuchaj

Kupując opony samochodowe trzeba sprawdzić 3 etykiety - powiedziała w Polskim Radiu 24, w audycji "Rzeczowo z Rzecznikiem" w rozmowie z Sylwią Zadrożną Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
+
Dodaj do playlisty

Przy zakupie opon do samochodu należy sprawdzać etykiety, a na nich 3 informacje - powiedział w Polskim Radiu 24, w audycji "Rzeczowo z Rzecznikiem" w rozmowie z Sylwią Zadrożną Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co sprawdzać?

Po pierwsze - poradziła - trzeba sprawdzić tzw. efektywność paliwową, czyli ikonę z dystrybutorem.

Dzięki oponom klasy A - najlepszym - można zaoszczędzić nawet 7,5 procent paliwa w porównaniu do opon klasy G - najgorszej. Jak wyliczył Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego - na tym samym paliwie na najlepszych oponach dojedziemy z Władysławowa nawet do Bielska-Białej, a na najgorszych - tylko do Katowic - mówiła Małgorzata Cieloch.

Dwie kolejne ważne informacje dotyczą przyczepności na mokrej nawierzchni - ikona z deszczem - na mokrej jedni najszybciej wyhamujesz na oponach klasy A, oraz hałasu toczenia - ikona z głośnikiem. Skala hałasu pokazywana jest w formie trzech belek - im więcej z nich jest czarnych, tym hałas toczenia jest większy.

REKLAMA

Opony można reklamować w ciągu 2 lat

Ogólnie wyniki kontroli są bardzo dobre. W Polsce zakwestionowaliśmy niecałe 3 procent partii ze względu na oznakowanie -poinformowała Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Gdyby jednak zakupione przez nas opony miały wady, to można je reklamować - przypomniała. Można to zrobić w ciągu 2 lat od daty zakupu, więc warto zachować paragon.

Ponad 12 tysięcy opon do samochodów osobowych sprawdzili inspektorzy z 15 krajów w ramach zakończonej właśnie międzynarodowej akcji MSTyr15. W projekcie wzięły udział: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Polska, Rumunia, Hiszpania, Szwecja oraz Turcja.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej