Prof. Andrzej Gil: wybory obrazują podział społeczeństwa
- Wieści o tym, że Platforma Obywatelska odchodzi w nie byt polityczny są mocno przesadzone - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Gil Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W temacie wczorajszych wyborów samorządowych wypowiadali się też inni politolodzy dr Andrzej Anusz i prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
2018-10-22, 14:20
Posłuchaj
Z opublikowanego przez Ipsos badania late poll, w którym zawarte są dane cząstkowe z losowo wybranych komisji wyborczych, wynika że wybory do sejmików wojewódzkich wygrało Prawo i Sprawiedliwość (33 proc. głosów). Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (26,7 proc.), a trzecie PSL (13,6 proc.). To oznacza, w odniesieniu do sondażu exit poll, że poparcie dla dwóch pierwszych ugrupowań nieznacznie wzrosło, a dla trzecich ludowców spadło o 3 punkty procentowe.
- Większe zainteresowanie społeczeństwa polityką wynika z coraz dalej idącej polaryzacji. Ludzie szukają możliwości wyrażenia własnej opinii i wybory takie możliwości dają - stwierdził prof. Andrzej Gil. Dodał, że tworzą się dwie różne Polski, a podziały się pogłębiają. - Niewiele się zmienia, ponieważ nie ma nowych aktorów na scenie politycznej. Pozostają te siły, które już od lat wiodą polityczny prym - zauważył politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Jedna kampania się kończy, ale płynnie przechodzimy do kolejnych wydarzeń. Wybory do Parlamentu Europejskiego mamy już w maju - informował dr Andrzej Anusz. Dodał, że ciężko określić kto osiągnie sukces w nadchodzących kampaniach. - Polityka to jest dążenie do władzy i utrzymanie władzy. Można socjologicznie wygrać wybory, ale przegrać je politycznie. Jest bardzo prawdopodobne, że wybory w skali całego kraju do sejmików wojewódzkich wygra PiS, ale i tak w nich nie będzie rządził. Łączy wynik Koalicji Obywatelskiej i PSL może skutkować utrzymaniem władzy opozycji w samorządach - stwierdził gość programu.
Hanna Zdanowska urzędująca prezydent Łodzi osiągnęła według sondaży w wyborach samorządowych około 70 proc. poparcia. Politycy spierają się, czy mimo wyroku skazującego będzie mogła objąć urząd. Prof. Jacek Reginia-Zacharski zauważył, że ta sprawa jest dosyć złożona. - Łódź jest miastem na prawach powiatu, z czego wynika, że prezydent miasta jest jednocześnie starostą. Ustawa o pracownikach samorządowych nie mówi bezpośrednio, że prezydent nie może być skazany prawomocnym wyrokiem, ale expressis verbis wymienia starostę - mówił politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Piotr Wąż, Michał Walczyk.
Polskie Radio 24
--------------------------------
Data emisji: 22.10.18
Godzina emisji: 12.35; 13.06
Polecane
REKLAMA