Boom gospodarczy
Boom gospodarczy to nagłe, wyjątkowo szybkie ożywienie gospodarcze.
2018-11-20, 16:19
Posłuchaj
− Wiąże się z nim wzrost produkcji, dochodów firm, zatrudnienia i wynagrodzeń - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem eksperta, aby boom przekształcił się w długookresowy wzrost gospodarczy, to musi mu towarzyszyć zwiększenie nakładów inwestycyjnych.
Jeśli tak się dzieje, czyli firmy kupują nowe maszyny, urządzenia i linie technologiczne, to stają się dzięki temu bardziej konkurencyjne. Pozwala to podtrzymać szybki wzrost w długim okresie.
Jeżeli natomiast wzrost inwestycji nie towarzyszy boomowi gospodarczemu, to będzie on krótkotrwały, ponieważ oprze się na wzroście konsumpcji, a dzięki niej nie rośnie przecież produktywność gospodarki.
REKLAMA
To znaczy, że towary wytwarzane w danym kraju (gdzie nastąpił boom) nie stają się bardziej konkurencyjne wobec produktów innych krajów. I dlatego taki boom szybko osłabnie.
Czyli podsumowując, boom gospodarczy może mieć charakter długotrwały, jeśli opiera się na powiększeniu nakładów inwestycyjnych i wówczas może przekształcić się we wzrost gospodarczy.
Jeśli jednak daje o sobie wówczas znać przede wszystkim wzrost konsumpcji, jeżeli wypracowane dochody nie prowadzą do wzrostu inwestycji, to taki boom będzie zjawiskiem krótkotrwałym.
W ekonomii mówi się też o boomie jako o krótkotrwałej podwyżce papierów wartościowych na giełdzie.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA