Marek Grabowski: małżonkowie, państwo i Kościół mogą przeciwdziałać rozwodom
- Są w Polsce miasta takie jak Łódź, czy Szczecin, gdzie rozpada się 50 proc. małżeństw - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. - Trudne sytuacje w życiu rodziców, jak rozpad rodziny, przekładają się na obecne pokolenie - przekonywał Janusz Wardak z Akademii Familijnej.
2019-12-20, 19:58
Posłuchaj
Jak wynika z danych GUS, liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie. W 2018 roku zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys. O sytuacji polskiej rodziny i problemach współczesnego młodego pokolenia dyskutowali goście Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Anna Choszcz: w SOS Wioski Dziecięce chcemy dać dzieciom prawdziwe święta
Wzrost wskaźnika rozwodów
W ocenie Marka Grabowskiego, "kondycja polskiej rodziny nie jest dobra". - Mamy wzrost wskaźnika rozwodów, są miasta w Polsce jak Łódź, czy Szczecin, gdzie rozpada się 50 proc. małżeństw. Mamy szansę zawalczyć, by było lepiej, ale musimy ten wysiłek podjąć wspólnie: jako małżonkowie, jako państwo i jako Kościół - ocenił Marek Grabowski.
Janusz Wardak zaznaczył, że na sytuację rodzin "stara się patrzeć optymistycznie". - Obserwuję miejsca, gdzie ta sytuacja jest dobra, ale nie ulega wątpliwości, że czas dla rodzin jest trudny. Młodzi ludzie są obciążeni obowiązkami, mają trudności w godzeniu pracy i życia rodzinnego, często też nie mają dobrego przykładu. Trudne sytuacje w życiu ich rodziców, jak rozpad rodziny, przekładają się na obecne pokolenie - przekonywał gość Polskiego Radia.
>>> [NASZ WYWIAD] Marek Grabowski: postulujemy wprowadzenie cywilnych kursów przedmałżeńskich
REKLAMA
- Te młodsze pokolenia są nieprzygotowane do małżeństwa, mają trudności z rzeczami, które kiedyś były proste, jak wychowanie dzieci - dodał Wardak.
Małżeństwo jako wartość
W ocenie podejścia do małżeństwa, Marek Grabowski zauważył, że "60 proc. Polaków uważa, że małżeństwo jest wartością". - Młodzi ludzie chcieliby żyć w otoczeniu, które daje im stabilność i bezpieczeństwo. Niestety, mają świadomość, że ten czas nie jest dobry - jest duża pornografizacja myślenia o rodzinie, seksualizacja społeczeństwa - wskazał. - Młodzi ludzie obawiają się, czy dadzą radzę, czy ich partnerzy dadzą radę dochować wierności. Są w stanie wybaczyć jednorazową zdradę, ale przez to trudno jest stworzyć trwały związek z więcej niż jednym, dwojgiem dzieci - ocenił.
Janusz Wardak podkreślił, że czynnikiem sprzyjającym rozpadowi małżeństw jest oderwania od rodziców, wynikające z migracji w Polsce. - Młode małżeństwa zaczynają właściwie od zera. Kiedy z nimi rozmawiamy, są zdziwieni, że w małżeństwie są kryzysy, nie mają pojęcia, jak wychowywać dzieci, sięgają po poradniki z listy bestsellerów - mówił.
REKLAMA
Więcej o stanie polskiej rodziny, oraz o tym, czym są cywilne kursy przedmałżeńskie - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Goście: Marek Grabowski (prezes Fundacji Mamy i Taty), Janusz Wardak (współtwórca Akademii Familijnej)
REKLAMA
Data emisji: 20.12.2019
Godzina emisji: 19.13
Polskie Radio 24, pch24/ mbl
REKLAMA