Joanna Lichocka: musieliśmy zapobiec anarchizacji sądownictwa

- Część sędziów z powodów czysto politycznych, gry partyjnej, próbowała wprowadzić do sądownictwa działania, które mogłyby skutkować anarchią. Musieliśmy zapobiec anarchizacji - powiedziała w PR24 posłanka PiS Joanna Lichocka. Gośćmi audycji byli także: Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Katarzyna Piekarska (KO), Artur Dziambor (Konfederacja), prof. Maciej Gdula (Nowa Lewica) i Paweł Sałek (doradca prezydenta).

2019-12-22, 11:06

Joanna Lichocka: musieliśmy zapobiec anarchizacji sądownictwa
Politycy komentowali nowelizację ustawy ws. sądownictwa. Foto: PR24

Posłuchaj

Politycy komentowali nowelizację ustawy ws. sądownictwa ("7x24")
+
Dodaj do playlisty

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym budzi sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.

Joanna Lichocka w PR24 stwierdziła, że Zjednoczona Prawica "musiała wprowadzić zmiany w ustawie, aby zapobiec anarchizacji sądownictwa". - Nieliczna część sędziów zaangażowała się w walkę polityczną. Z powodów czysto politycznych, gry partyjnej próbowała wprowadzić do sądownictwa działania, które mogłyby skutkować anarchią - zaznaczyła.

"Po protestach PiS zyskuje w sondażach"

Jej zdaniem "opozycja po raz kolejny pokazała, że nie jest zainteresowana dobrem państwa, tylko grą polityczną". - Na szczęście Polacy powiedzieli im: bawcie się sami. Protesty były bardzo nieliczne. W sondażach PiS zyskuje po protestach - powiedziała posłanka.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

REKLAMA

Według Katarzyny Piekarskiej "praca nad ustawą ws. sądów była kwintesencją tego, jak nie należy pracować nad ustawami". - Nieprawdą jest, że opozycja nie była zainteresowana pracą nad poprawą stanu wymiaru sprawiedliwości. Projekt ustawy ws. sądów został przedstawiony 13 grudnia. Dołączono do niego około 10 grubych opracowań. Prawnicy nie zostawili suchej nitki na tym projekcie. Praca nad nim była bardzo szybka, nie mieliśmy czasu zapoznać się z materiałami - skomentowała polityk.

Janusz Kowalski podkreśli z kolei, że nowelizacja ustawy w sprawie sądów jest wprowadzeniem europejskich standardów do polskiego prawa. - Arystokracja sędziowska nie powinna chodzić na manifestacje i bawić się w politykę. Nie znam państwa  w Unii Europejskiej, w którym politycy jakiejś partii chodzą z sędziami na manifestacje. Kończymy tę anarchię - powiedział.

Powiązany Artykuł

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Mecenas P. Andrzejewski: PiS chce dostosować ustawę do zapisów konstytucji

Zdaniem Macieja Gduli "zmiany w ustawie ws. sądów wyrażają nieufność wobec środowiska sędziowskiego". -  Według nich sędziowie muszą być kontrolowani, mają ograniczane prawa obywatelskie, na przykład jeśli chodzi o zakładanie kont na portalach społecznościowych i uczestnictwo w protestach - podkreślił gość PR24.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

REKLAMA

Paweł Sałek przypomniał natomiast, że źródłem prawa w Polsce jest konstytucja. - Jest w niej napisane, że akt nominacji przez prezydenta, przyjęcie przysięgi i dokończenie procedury związanej z tym, że dana osoba staje się sędzią sprawia, że nikt nie może podważać bytu formalnego tego sędziego - argumentował.

"Żaden sędzia nie może krytykować drugiego"

Doradca prezydenta przekonywał, że "żaden nominowany sędzia nie może krytykować drugiego sędziego, który także był nominowany". - To jest utrwalone w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.

Artur Dziambor zwrócił uwagę na kwestię wolności wypowiedzi. Początkowo bowiem projekt ustawy ws. sądów zakładał m.in. ograniczenia dla sędziów dotyczące zakładania kont na portalach społecznościowych.

- Uważam, że sędzia ma prawo wypowiadać się w różnych sprawach, również publicznych. Kneblowanie ust sędziom jest ogromnym ograniczeniem. Politycy i dziennikarze mają swoje troll-konta, a sędziowie mieliby się przyznawać do wszystkiego? - powiedział Artur Dziambor.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "7x24"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Goście: Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość), Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Artur Dziambor (Konfederacja), prof. Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Sałek (doradca Prezydenta RP).
Data emisji: 22.12.2019
Godzina emisji: 9.06

PR24/PAP/IAR/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej