Prof. Łukasz Młyńczyk: walka toczy się o elektorat, który bardzo rzadko chodzi na wybory

- Myślę, że gra toczyłaby się ewentualnie o taki elektorat, który bardzo rzadko czy wręcz nigdy nie wybiera się na wybory i nagle przyszłoby mu to do głowy. Wówczas kierowałby się takim imperatywem "jakie korzyści mógłby odnieść potencjalnie lub jakie korzyści odnosi" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

2020-06-26, 22:10

Prof. Łukasz Młyńczyk: walka toczy się o elektorat, który bardzo rzadko chodzi na wybory

Posłuchaj

Prof. Łukasz Młyńczyk o wyborach prezydenckich ("Północ - Południe" / PR24) 22:57
+
Dodaj do playlisty

Kończy się kampania wyborcza, a wraz z jej końcem przyszedł czas na ostateczne podsumowanie zmagań kandydatów do fotela prezydenckiego. W Polskim Radiu 24 kampanię wyborczą podsumowywał prof. Łukasz Młyńczyk.

Młyńczyk: elektoraty nie są w pełni zmobilizowane

Powiązany Artykuł

Wybory komisja shutt-1200.jpg
Ekspert: należy spodziewać się wysokiej frekwencji w wyborach

Gość PR24 stwierdził, że w jego opinii wyborcy, także ci najbardziej oddani swoim kandydatom, nie są jeszcze w pełni zmobilizowani, ponieważ w elektoratach najważniejszych kandydatów na prezydenta dominuje przekonanie, że wybory rozstrzygną się jednak w II turze i to w niej należy spodziewać się największej mobilizacji.

- Czysto matematycznie i sondażowo nie jest wykluczone, że ułożenie się wzajemnych głosów nie może skutkować tym, że prezydent Andrzej Duda zwycięży w I turze. Oczywiście jest jedyną osobą, która potencjalnie ma na to szanse. Sondaże pokazują, że jednak niewielkie, ale nie można tego całkowicie wykluczyć - zaznaczył prof. Łukasz Młyńczyk.

O co toczy się walka?

Prof. Łukasz Młyńczyk podkreślił, że wobec prognozowanej bardzo wysokiej frekwencji trudno w pełni ocenić, jakie będzie zachowanie wyborców.

REKLAMA

Zobacz także:

- Nie do końca wiadomo, jak te elektoraty się zachowają przy bardzo wysokiej frekwencji. Z jednej strony fachowcy mówią, że może nastąpić przesilenie w jedną lub w drugą stronę, z drugiej strony wydaje się, że to jest pewien rozkład normalny - to znaczy wraz z przyrostem elektoratu do pewnego pułapu, powiedzmy 80 proc. wygląda na to, że tak samo mniej więcej te głosy się rozchodzą - zaznaczył ekspert.

- Myślę, że gra toczyłaby się ewentualnie o taki elektorat, który bardzo rzadko czy wręcz nigdy nie wybiera się na wybory i nagle przyszłoby mu to do głowy i wówczas kierowałby się takim imperatywem "jakie korzyści mógłby odnieść potencjalnie lub jakie korzyści odnosi" i wówczas swój głos po stronie jednego z kandydatów zapisze - podkreślił prof. Łukasz Młyńczyk.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Łukasz Młyńczyk (politolog, Uniwersytet Zielonogórski)
Data emisji: 26.06.2020
Godzina emisji: 21.35

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej