"Próba niedopuszczalnego nacisku". Wiceminister sprawiedliwości o żądaniu uwolnienia "Margot"
- Od kogo komisarz praw człowieka Rady Europy żąda uwolnienia "Margot"? Politycy mają wypuścić tę osobę? W Polsce obowiązuje trójpodział władzy, trzecią władzę stanowią niezależne sądy, a sędziowie są niezawiśli. To jest fundament demokracji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
2020-08-09, 16:15
Do "natychmiastowego uwolnienia aktywistki LGBT Margot z kolektywu Stop Bzdurom" wezwała Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy. W piątek sąd zdecydował o dwumiesięcznym areszcie dla Michała Sz. "Margot", który jest związany m.in. z akcją umieszczenia tęczowych flag na warszawskich pomnikach.
Powiązany Artykuł
Paweł Sałek: rewolucja kulturowa przybiera coraz ostrzejsze formy, trzeba jej postawić tamę
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 komisarz RE zaprezentowała niepoważne podejście do sprawy. - Sędzia miał prawo do zmiany środka zapobiegawczego na tymczasowy areszt. Zapewne dysponował odpowiednimi dokumentami i dowodami. Być może stwierdził, że istnieje prawdopodobieństwo matactwa. Czego oczekuje Pani komisarz, że zostanie wypuszczony, w jaki sposób? - pytał Michał Wójcik.
Podkreślił, że decyzję ws. działacza LGBT podjął niezawisły sędzia. - Nie dziwię się, że zapadła, że zmieniono środek zapobiegawczy, ponieważ ujawnione zostały w mediach fragmenty filmu z zachowaniem tej osoby. Widziałem też film na którym opowiadała o tym, co zrobiła. Zamach na wolontariusza jest czymś niewyobrażalnym, z chuligaństwem trzeba walczyć. Pani komisarz dokonała brutalnego ataku na nasz system - powiedział wicemister sprawiedliwości.
Komisarz RE, przedstawiciele opozycji i niektórych stowarzyszeń sędziowskich domagają się przedstawienia motywów sędziego, który podjął decyzję o zmianie środka zapobiegawczego. - Mamy do czynienia z fazą postępowania przygotowawczego. Takich danych nie ujawnia się. Chyba że wyrazi na to zgodę prokuratura. Żądania kierowane pod naszym adresem są próbą niedopuszczalnego nacisku - tłumaczył Michał Wójcik.
REKLAMA
- Apel unijnej komisarz ws. aresztu dla "Margot". Zbigniew Ziobro: niech Pani się wstydzi
- "Nie jest aktywistą, a przestępcą". Kaleta odpowiedział unijnej komisarz ws. "Margot"
Według prokuratury, Michał Sz. podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Sąd zastosował wobec niego w piątek dwumiesięczny areszt tymczasowy, uwzględniając zażalenie prokuratora. W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. - Ten człowiek ma kilka zarzutów. Został osadzony w jednostce penitencjarnej. Jest traktowany jak każdy inny. Preferencje seksualne tej osoby nie interesują służb więziennych - zapewnił gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
REKLAMA
W związku z aresztem dla Michała Sz. przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. W niedzielę wszyscy zatrzymani opuścili komendy. Usłyszeli m.in. zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 9.08.2020
Godzina emisji: 15.33
Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA