"Bardzo dobrze odebrany". Aleś Zarembiuk o planie solidarności z Białorusią
- Od czasów zdelegalizowania Związku Polaków na Białorusi trwała nagonka na Polaków. Propaganda przedstawiała Polaków jako wrogów, reżim potrzebował wrogów - mówił w Polskim Radiu 24szef Białoruskiego Domu w Warszawie Aleś Zarembiuk.
2020-08-14, 22:01
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie plan wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego i represjonowanych obywateli Białorusi. Zaznaczył, że potrzebny jest Plan Solidarności z Białorusią. Jego filarami są bezpieczeństwo, otwartość i solidarność. W pięciopunktowym planie znalazło się wsparcie dla represjonowanych, wyrzucanych z pracy, pobitych, programy stypendialne dla studentów i naukowców z Białorusi, ułatwienia przy wjeździe do RP, pomoc niezależnym mediom i wydawcom na Białorusi oraz program dla organizacji pozarządowych wspierających społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.
Powiązany Artykuł
![Premier Sejm PAP-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/018b4294-2658-4e08-bd01-f8b300a06e31.jpg)
"Solidarność nie pozwala stać bezczynnie". Premier przedstawił plan pomocy dla Białorusi
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że inicjatywa została bardzo dobrze odebrana przez Białorusinów. - Jeszcze nie wszyscy o tym wiedzą, bo protestowali przez cały dzień. Dopiero teraz wracają do domów, ale informacja pojawiła się w białoruskich niezależnych mediach - tłumaczył Aleś Zarembiuk.
- UE debatuje nt. sankcji dla Białorusi. "Środki nie powinny karać samych Białorusinów"
- Protesty na Białorusi. Działacz obrony praw człowieka: ludzie pragną końca reżimu
REKLAMA
Jego zdaniem jest to kolejny krok ze strony Polski po pomocy związanej z koronawirusem. - To buduje i wzmacnia wizerunek Polski i Polaków wśród Białorusinów. Od czasów zdelegalizowania Związku Polaków na Białorusi trwała nagonka na Polaków. Propaganda przedstawiała Polaków jako wrogów, reżim potrzebował wrogów. Uchwała Sejmu przez aklamację to bardzo ważny gest, który buduje relacje pomiędzy narodami, które mają wspólną historię i bohaterów - powiedział szef Białoruskiego Domu w Warszawie. Dodał, że Białorusini potrzebują ułatwień wizowych, azylu i pomocy psychologicznej.
Posłuchaj
Od niedzieli na Białorusi trwają protesty, brutalnie tłumione przez milicję i OMON. Zdaniem białoruskich opozycjonistów, jeśli ludzie wytrzymają presję i nie ulegną obietnicom bez pokrycia, to "lniana rewolucja" doprowadzi na Białorusi do zmiany władzy.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: Aleś Zarembiuk (szef Białoruskiego Domu w Warszawie)
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 21.35
PR24
Polecane
REKLAMA