Leszek Miller o zasadzie jednomyślności w Radzie Europejskiej: jest przekleństwem, przypomina liberum veto

- Zasada jednomyślności strasznie osłabia Unię Europejską. Przypomina mi to liberum veto, które w jakiejś części doprowadziło do tego, że państwo polskie w XVIII wieku zniknęło. Im wcześniej się od niej odejdzie, tym lepiej - powiedział Leszek Miller, europoseł i były premier.

2020-10-01, 08:15

Leszek Miller o zasadzie jednomyślności w Radzie Europejskiej: jest przekleństwem, przypomina liberum veto
Leszek Miller. Foto: PR24 / Adam Koniecki

Niemcy chcą, by pieniądze pochodzące z funduszu odbudowy były wypłacane tylko tym krajom, które przestrzegają unijnych zasad praworządności. Decyzja o ewentualnym odebraniu środków unijnych miałaby zapadać na Komisji Europejskiej oraz Radzie Unii Europejskiej. Co istotne, nie trzeba by w niej było jednomyślności. Wystarczyłaby jedynie większość głosów.

Powiązany Artykuł

Paweł Jabłoński 1200
Niemiecka propozycja ws. środków unijnych. Wiceminister MSZ: niebezpieczne narzędzie, jest nie do zaakceptowania

- W Radzie Unii Europejskiej będzie najprawdopodobniej zasada większości kwalifikowanej lub odwróconej większości kwalifikowanej. Zobaczymy, jak to ostatecznie będzie przyjęte. Jeśli chodzi o Radę Europejską, to tam będzie to trudne do przeprowadzenia, bo musiałaby być jednomyślność, by z tej jednomyślności zrezygnować - wskazał Leszek Miller.

Posłuchaj

Leszek Miller o raporcie Komisji Europejskiej, zasadzie jednomyślności oraz uchwałach podejmowanych przez niektóre z polskich samorządów ("24 pytania") 14:19
+
Dodaj do playlisty

"Szkodliwość zasady jednomyślności widać przy sprawie Białorusi"

Powiązany Artykuł

Komisja Europejska OK.jpg
"Tendencyjny i wybiórczo potraktowany". Beata Kempa krytycznie o raporcie KE ws. praworządności

Były premier ocenił, że "zasada jednomyślności jest przekleństwem, czymś co strasznie osłabia Unię Europejską". - Przypomina mi to liberum veto, które w jakiejś części doprowadziło do tego, że państwo polskie w XVIII wieku zniknęło - stwierdził i dodał, że im wcześniej się od niej odejdzie, tym lepiej.

CZYTAJ TAKŻE:

- Miała być może uzasadnienie, gdy Unia Europejska liczyła mniej państw. Obecnie, przy tak rozdrobnionych interesach, zasada jednomyślności jest szkodliwa. Widać to chociażby przy okazji sprawy Białorusi, gdzie nie można przyjąć sankcji w stosunku do tego państwa, bo przeciwstawia się Cypr. To właśnie pokazuje, do czego prowadzi ta zasada - podkreślił Miller.

REKLAMA

* * *

Audycja: "24 pytania"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Leszek Miller, europoseł i były premier
Data emisji: 01.10.2020
Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej