Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków

Już niebawem rolnicy będą mogli po raz kolejny skorzystać ze wsparcia w ramach działania "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej". Nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie października. Działanie to dotyczy dwóch obszarów - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2020-10-06, 10:47

Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków (Justyna Golonko/PR1) 3:09
+
Dodaj do playlisty

Wnioski o wsparcie będzie można składać w obszarze związanym z odtworzeniem składnika gospodarstwa, który uległ zniszczeniu bądź uszkodzeniu w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Drugi obszar, na jaki będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy, jest związany z wystąpieniem ASF w gospodarstwie.

Przyznanie wsparcia jest uzależnione od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk. Podstawowym warunkiem przyznania wsparcia – jak mówi Jolanta Duchnik -  jest to, aby  w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy w gospodarstwie rolnika wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Szkody muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienie kosztów wchodzących w zakres kosztów kwalifikowalnych.

Powiązany Artykuł

żywność 1.jpg
ARiMR wspiera rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego. Pomoc może sięgnąć kilkuset tysięcy złotych

Natomiast w przypadku wystąpienia ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w związku z wystąpieniem choroby w ich gospodarstwie rolnym, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy.

Posłuchaj

Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków (skrót audycji/PR1) 1:05
+
Dodaj do playlisty

Kto może się starać o wsparcie?

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym w związku z wystąpieniem zdarzeń losowych powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika. I po wykonaniu tej decyzji rolnik nie może już utrzymywać świń w swoim gospodarstwie.
Wsparcie w obu przypadkach nie może przekroczyć limitu pomocy, który wynosi do 300 tys. zł na rolnika i gospodarstwo. Refundacji podlega do 80 procent kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych można przeznaczyć na odbudowę zniszczonych budynków inwentarskich, zakup nowego sprzętu lub maszyn w przypadku ich zniszczenia, zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich w przypadku utraty takiego stada lub na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych w przypadku ich zniszczenia.

Wsparcie w obszarze walki z ASF można przeznaczyć na realizację każdej inwestycji, która nie jest związana z produkcją świń.

REKLAMA

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej